Брнабић: Привредници Србије и Словеније треба да наступају заједнички
Премијерка Ана Брнабић је на пословном форуму Србија-Словенија у Љубљани поручила да привредници из две земље треба да унапреде сарадњу и да заједнички да наступају на трећим тржиштима.
Ана Брнабић је у словеначкој привредној комори, у присуству премијера Словеније Мире Церара, рекла да би волела да се унапреди сарадња, посебно код малих и средњих предузећа "с обзиром на то да је тај сектор веома динамичан у Словенији".
Подсетила је да су две земље у априлу 2017. имале заједничку туристичку промоцију у Ирану и да тако треба радити у другим секторима.
Брнабићева очекује да ће управо један од резултата бизнис-форума бити заједнички наступ привредника две земље на трећим тржиштима.
Церар је рекао да постоје одлични политички и привредни односи две земље.
"Убеђен сам да добри резултати привредне сарадње не треба да остану усмаљено острво, јер приведа је испреплетана са свим осталим сферама живота", рекао је Церар.
Нагласио је да се радује томе што Србија развија своју привреду и што је средила јавне финасије.
Весовић: Услови за сарадњу никада нису били бољи
Саветник председника Привредне коморе Србије Михаило Весовић поручио је на бизнис-форуму, на којем учествује 115 српских привредника - представника 80 компанија, да је право време за нови талас инвестиција.
Весовић каже да је прошле године робна размена била 1,03 милијарди евра, што је повећање од 9,23 одсто у односу на 2016. године.
Извоз у Словенију био је скоро 500 милиона евра, што је раст од 16 одсто, док је увоз из Словеније повећан за 3,6 процената, на 530,4 милиона евра, навео је Весовић.
Српски извоз у Словенију је у протеклих 10 година, од 2007. године закључно са 2017. повећан око 3,5 пута.
"Словеначке компаније су имале храбрости да инвестирају у Србију и у тренутку када то није било тако популарно. Ми смо данас овде да вас позовемо да направимо нови талас инвестиција. Чини ми се да никада нису били повољнији услови", поручио је Весовић.
Нагласио је да су нарочито интересантне области за унапређење сарадње дигитализација, заштита животне средине, туризам, старт-ап окружење, као и електронска и металска индустрија укључујући и одбрамбену индустрију и да ће се о томе данас посебно расправљати.
Весовић каже да постоји све веће интересовање за привредну сарадњу и да су управо захваљујући привредницима све бољи свеокупуни односи Србије и Словеније.
Пожелео је успешне разговоре привредницима обе земље на форуму.
Дефицит у робној размени у 2017. смањен је на 33,5 милиона евра, са 87 милиона евра, колико је износио 2016. године.
Постоји позитивни тренд из угла српске привреде, пошто се робна размена уравнотежује, а српски извоз расте из године у годину.
Такође, повећава се број српских предузећа која извозе у Словенију и сада их је око 2.000.
То је допринело да се дефицит, који је у прошлој години сведен на 33 милиона евра, смањи и да се повећава покривеност увоза извозом.
Шмуц: Србија направила озбиљан искорак у економији
Генерална директорка словеначке привредне коморе Соња Шмуц је поручила српским привредницима да су међу пријатељима пошто имамо пуно тога заједничког.
"Заједно смо, неки од нас, расли уз Бранка Коцкицу, смејали се уз Алана Форда...", рекла је, између осталог, Шмуц.
Нагласила је да је Србија направила озбиљан искорак у развоју своје економије, расту БДП-а, јавним финансијама, смањењу јавног дуга...
"Јавни дуг у односу на БДП је мањи од нашег тако да вам на томе завидимо", истакла је Шмуц.
Рекла је да је Словенија прошле године имала раст БДП-а од 4,7 одсто, као и раст извоза од 11 одсто.
У Србији је регистровано готово 1.600 компанија са словеначким капиталом, од којих више од 500 активно послује на српском тржишту.
Досадашње укупне инвестиције словеначких компанија у Србији премашиле су милијарду евра.
Према броју реализованих инвестиционих пројеката - око 400, Словенија је одмах из Италије, Немачке и Аустрије.
Већ годинама у Србији успешно послују "Горење", "Импол-Севал", "Хелиос", "Меркур", "Грах Аутомотиве", НЛБ банка, ЈУБ, "Дон Дон", "Триглав", "Перутнина" Птуј, "Фори" група, "Енсон лед" и друге фирме.
Компаније попут "Импол Севала", "Горења", "Грах Аутомотива" годинама су водећи извозници из Србије у Словенију, али и на друга тржишта.
Повећава се и број српских компанија које инвестирају у Словенији.
Прошле године у Словенији је основано Српско-словеначко пословно друштво које је окупило готово 30 компанија које су инвестирале и послују у Словенији.
На форуму, који се одржава на маргинама четврте заједничке седнице влада Словеније и Србије, учествује укупно око 200 привредника.
Форум се одржава у организацији привредних комора две земље.
У привредној делегацији Србије су велике компаније, попут "МК групе", "Комтрејда", "Нектара", "Coface", "Трајала", "Крушика", "Амиге"... али и мање и средње фирме, као и представници српске стартап заједнице - успешних стартап компанија, као што су "Bitgear", "Workforce", "Happy Honey", "Smart Locks", "Digital Works".
Српски привредници су из разних области привређивања, од великих компанија које већ послују у Словенији до оних који тек испитују могућности за наступ на словеначком тржишту, из производних и услужних сектора.
Српске и словеначке компаније ће данас имати више од 250 билатералних сусрета.
Током форума се одржавају и пратеће панел дискусије из области које су изазвале највеће интересовање привредника две земље: дигитализација економије и државе, заштита животне средине, у оквиру које се говори о идентификацији, припреми и учешћу у еколошким пројектима у Србији, преносу искуства, као и туризам (идентификација и дизајн туристичких производа).
Један од панела је посвећен старт-ап окружењу, односно могућностима интеграције, заједничким пројектима и преносу искуства у том сегменту, а дискутоваће се и о електронској и металској индустрији, укључујући и одбрамбену индустрију.
На панел дискусијама учествују ресорни министри обе владе.
Интересовање привредника је било велико, као и за претходни форум у Београду, у октобру 2016. године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар