Светска банка: Западном Балкану потребан нови модел раста
Земљама Западног Балкана је потребан нови модел раста заснован на већој продуктивности и инвестицијама, већем извозу и већем учешћу приватног сектора у привреди, поручују из Светске банке.
"Последњих година земље Западног Балкана напредовале су у реформи јавних финансија и регенерисању привредног раста, али њихови грађани можда још не осећају користи од тога", рекла је директорка Светске банке за Западни Балкан Линда ван Гелдер на представљању извештаја "Западни Балкан: убрзање мотора раста и просперитета" у Бечу.
Реформе и макроекономска стабилност могу да помогну овим земљама да годишње расту око пет одсто, што би им омогућило да достигну стандард ЕУ за две, уместо шест деценија, колико ће им, према процени Светске банке, бити потребно да сустигну ЕУ ако њихов привредни раст настави да се креће стопама оствареним између 1995. и 2015. године.
Усредсређеност на структурне реформе може да, према речима директорке за Западни Балкан, убрза привредни раст региона и побољша живот људи тако да достигну ниво стандарда у Европској унији.
Привредни раст у земљама Западног Балкана пре 2008. године у просеку је био пет до шест одсто годишње и био је виши од оног у земљама ЕУ и у свету. Након финансијске кризе тај раст се преполовио и зауставио је хватање корака са животним стандардом у земљама ЕУ.
"Привредни раст који је оствариван пре финансијске кризе доказ је потенцијала који имају земље Западног Балкана", рекао је Харалд Вајглајн, директор одељења за економску политику, финансијска тржишта и царине, у Министарству финансија Аустрије.
"Сада је најважније да се као приоритет примене мере које ће подстаћи приватне инвестиције, које ће ојачати регионалну сарадњу и отварати нова радна места", додао је.
Већи извоз, веће инвестиције и већа запосленост су приоритет за све креаторе економске политике, док ће боља економска сарадња у региону повећати учешће извоза у БДП-у, наводи се у извештају.
Учешће приватног сектора у привредама земаља у којима држава и даље води главну реч у привреди такође мора да добије значајнију улогу, а ниска и споро растућа продуктивност захтева побољшање услова пословања како би се привукли приватни инвеститори и повећао број приватних фирми.
Светска банка, такође, указује на то да је незапосленост у овом региону скоро двоструко већа него у другим малим земљама у транзицији које су сада чланице ЕУ, при чему половина становништва способног за рад тражи посао, а четвртина не може да га нађе.
"Зато је кључ у обезбеђењу да што више људи учествује на тржишту рада, што се може постићи тако што ће се отклонити узроци који људе одвраћају од рада, с тим да се истовремено уклоне препреке за запошљавање са којима се суочавају старији, млади, жене и мањине", закључује се у извештају.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар