Читај ми!

НИС: Хоризонтална бушотина на налазишту код Кикинде

Прва хоризонтална бушотина на нафтном налазишту Кикинда варош успешно завршена, саопштила Нафтна индустрија Србије. Хоризонтално бушење повећаће експлоатацију нафте на оним местима где то раније није било могуће, рекао заменик генералног директора "Гаспромњефта" Вадим Јаковљев. У пројекат уложено пет милиона евра.

На налазишту нафте Кикинда варош успешно је завршено бушење прве хоризонталне бушотине, наводи се у саопштењу Нафтне индустрије Србије.

Бушење пилот стуба, обављено је у циљу смањења ризика и прецизирања резерви нафте, и у потпуности је потврдило направљени геолошки модел налазишта, стоји у саопштењу.

Током припремних радова које су обавили стручњаци "Научно технолошког центра НИС-Нафтагаса" и "Блока Истраживање и производња", коришћена  је савремена технологија 3Де геолошко-хидродинамичког моделирања.

Дубина бушотине износи 2.670 метара, а дужина хоризонталног дела 250 метара.

Радове на бушењу хоризонталне бушотине, који су трајали 30 дана, обавили су стручњаци компаније - извођача ТДЕ из Мађарске.

Обим средстава инвестираних у току пројекта износи пет милиона евра.

Први заменик генералног директора "Гаспромњефта", председник Одбора директора НИС-а Вадим Јаковљев оценио је да је увођење нових технологија, које доприносе повећавању ефикасности компаније, један од приоритета компаније.  

"Успешно имплементирајући нове технологије на нашим лежиштима, преносимо стечено искуство на друге пројекте међу којима је и Србија. Примена технологија јединствених за ову регију, као што је хоризонтално бушење, даје нам могућност да повећавамо експлоатацију нафте на оним местима где је то раније било немогуће" - рекао је Јаковљев.  

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
9° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи