Држава помаже "Жупи"

Из Фонда за развој хемијској индустрији "Жупа" из Крушевца одобрено 20 милиона динара. Средства ће бити искоришћена за покретање производње ксантата, који се користе као флотациона средстава за руде обојених метала.

Држава је хемијској индустрији "Жупа" из Крушевца одобрила 20 милиона динара, а новац је намењен за покретање производње ксантата, који се користе као флотациона средстава за руде обојених метала, речено је у том предузећу.

"Реч је о 20 милиона динара које је фабрика добила од Фонда за развој, а средства су намењена за покретање производње у делу Жупе", рекао је за агенцију Бета заступник капитала у компанији Хранислав Јанковић.

Додао је да помоћ државе фабрици много значи јер потврђује да надлежни верују у опоравак фирме.

Пословодство "Жупе" је у септембру Министарству финансија и привреде
упутило предлог за ревитализацију фабрике, којим је од државе тражило око 600.000 евра за покретање производње.

Део тог предлога односи се и на покретање производње у Фабрици ксантата, за шта је било наведено да је потребно 265.000 евра за набавку репроматеријала.

Јанковић је казао и да би коначна одлука о програму реструктурирања, односно модалитетима евентуалне приватизације "Жупе", требало да буде донета након одржавања Скупштине акционара предузећа.

У тој хемијској индустрији, која запошљава 330 радника, тренутно је ангажовано свега двадесетак, који раде на утакању хлора.

Запослени су последњу плату примили за децембар 2010. године, а током 11 месеци ове године добили су само једну зараду.

Према ранијим Јанковићевим наводима, дуговања фабрике према банкама, Фонду ПИО и Фонду здравственог осигурања и комуналним предузећима су око 13 милиона евра.

Жупа је обележила славу - Митровдан и 78. година постојања. Фабрика је 2002. године, као веома успешна, ушла у процес приватизације. Од 2005. године, када је раскинут уговор о приватизацији, "Жупа" је у већинском државном власништву. Уследило је неколико неуспешних покушаја продаје и улазак у поступак реструктурирања.

Та индустрија је пре приватизације имала око 1.400 запослених, а током протекле деценије спроведено је неколико социјалних програма и у фабрици је остало 330 радника.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 16. август 2024.
36° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару