Читај ми!

Кравченко: Веће инвестиције НИС-а

Генерални директор НИС-а Кирил Кравченко рекао да НИС планира да повећа инвестиције у Србији са овогодишњих 15 милијарди, на 25 милијарди динара у 2013. години. Он је додао да Нафтна индустрија Србије планира да утростручи улагања у кадрове, истраживања, нове технологије и ширење пословања у региону.

НИС планира да повећа инвестиције у Србији са овогодишњих 15 милијарди на 25 милиајрди динара у 2013. години и да утростручи улагања у кадрове, истраживања, нове технологије и ширење пословања у региону, изјавио је генерални директор НИС-а Кирил Кравченко.

До 2020. године, НИС планира да увећа производњу нафте и гаса на око пет милиона тона, од чега ће се у Србији производити два милиона тона, а три милиона у околним земљама, најавио је Кравченко и напоменуо да Србија из својих извора сада обезбеђује једну трећину тих енергената, а две трећине увози.

Кравченко је, поводом 60. година од открића нафте и гаса у Србији, рекао да НИС планира наредне години истраживање нафте и гаса у Мађарској, Румунији и Босни Херцеговини, као и ширење пословања у Западној Африци, конкретно у Анголи, напомињући да су региони од интереса за НИС Панонски басен, Јадранско море и Западна Африка.

У наредној години, НИС планира да у сарадњи са ЕПС-ом учествује у изградњи гасних електрана - топлана у Новом Саду и Панчеву, рекао је Кравченко на презентацији пословања НИС-а, у Прес центру Танјуга.

Челник НИС-а оценио је да не би било добро да рудна рента за НИС буде повећана на седам одсто прихода од продаје, јер би то смањило инвестиције те компаније у производњу и геолошка истраживања.

Повећање рудне ренте увећало би буџет Србије за око три милијарде динара по основу повећаног пореза НИС-а, али би смањило инвестиције компаније за око седам милијарди динара, рекао је Кравченко.

Он је нагласио да о висини рудне ренте и евентуланом повећању треба да разговарају предстваници Србије и Русије и додао да о томе није било речи између НИС-а и Владе Србије.

Кравченко је указао да државе кроз малу рудну ренту стимулишу геолошка истраживања, уз напомену да је у Русији рудна рента три до четири пута већа него у Европи или нашем региону, али да су акцизе 2,5 до три пута мање.

У Русији је много више нафте и гаса, али мање прерађивачких капацитета, док је у Европи ситуација обрнута, додао је он.

Уговор између Русије и Србије о продаји већинског власништва НИС-а Гаспрому предвиђа, иначе, рудну ренту од три одсто, до достизања исплативости инвестиционих пројеката.

Кравченко је подсетио да ће НИС ове године платити више од 93 милијарде динара пореза и накнада буџету Србије и то по основу акциза, ПДВ-а и рудне ренте.

Пошто је ове године отворен тендер за истраживање и производњу уљних шкриљаца у Србији, Кравченко је рекао да НИС планира учешће на тендеру са конзорцијумом водећих компанија које поседују одговарајућу опрему као што су "Шел", "Шеврон" и "Есте".

НИС ће током наредне три године уложити 40 милиона евра у геолошка истраживања у Републици Српској, а отварање првих бушотина очекује у првом кварталу 2013.године, нагласио је генерални директор НИС-а.

Говорећи о историјату компаније, Кравченко је подсетио да је одлуком Владе Федеративне Народне Републике Југославије 10. фебруара 1949. године основано Предузеће за истраживање и производњу нафте са седиштем у Зрењанину, које 1953. године добило назив "Нафтагас".

Од оснивања до данас, избушено је 2.200 истражних, контурно-истражних и разрадних бушотина на нафту и гас, откривено је 53 нафтних и гасних поља у оквиру којих је дефинисано 271 лежиште, подсетио је Кравченко и навео да се производња нафте у Србији тренутно одвија у погонима "Средњи Банат" у Зрењанину, "Северни Банат" у Кикинди и "Бачка" у Бечеју.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. јун 2024.
33° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару