Читај ми!

Трка евра са динаром

Средњи курс евра у четвртак ће бити 111,91 динара, што ће бити најнижа вредност динара. Нови пад динара стручњаке не забрињава, јер, како кажу, централна банка има довољно резерви за одбрану курса.

Курс динара је и поред интервенција Народне банке Србије на најнижој вредности и у четвртак ће бити 111,91. Од почетка године, Народна банка продала је готово 700 милиона евра да би ублажила нагло слабљење домаће валуте.

Стручњаке губитак вредности динара не забрињава, јер је одраз понуде и тражње, а Централна банка, кажу, има довољно девиза за одбрану курса.

Економисти сматрају да је главни талас удара на динар прошао, а уследио је због обавеза наше привреде према инокредиторима.

"Само у овој години укупно наш и приватни и јавни сектор мора да врати део спољног дуга од 3,3 милијарде евра и следеће године 3,3 милијарде. Значи то је оно што смо се већ задужили и што је већ у страној валути. То је нешто што управо сада мора да се измири и зашта ми плаћамо цену", каже Зоран Грубишић из Београдске банкарске академије.

На нови пад динара утицао је и одлазак страних инвеститора који су за кратко време продајом хартија од вредности изнели 200 милиона евра.

Тако је трка евра са динаром ишла у корист европске валуте.

Иако банкари кажу да се на финансијском тржишту не дешава ништа неуобичајено, то је мала утеха за оне који су задужени посебно они који имају стамбене кредите. Њима је рата од почетка године порасла за 10 процената.

Отуда дилема како привући нове девизе које би могле да ојачају домаћу валуту.

"На овај тренд може да утиче нешто што би повећало понуду девиза типа неких дугорочних великих инвестиција из иностранства или већег извоза или сезонског прилива са мењачког тржишта", каже Соња Миладиновски из Сосијете Женерал банке.

Пре две године, Народна банка је на одбрану курса потрошила 2,4 милијарде евра, прошле само 200 милиона евра. Упућени сматрају да ће Народна банка ове године потрошити око милијарду евра, како би се курс динара задржао на нивоу од 115 до 117 динара за евро.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. октобар 2024.
9° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи