Права жртава и Европска унија

Евиденција о броју жртава насиља у Србији не постоји, а две трећине жртава су жене и женска деца. Уместо на заштиту жртава, домаће законодавство усмерено на кажњавање насилника, због чега ће у Апелационим судовима бити формиране јединице за пружање подршке жртвама.

Јединствена евиденција о броју жртава насиља у Србији не постоји. Само прошле године, Центру за социјални рад за помоћ се обратило више од седам и по хиљада особа, од којих су две трећине биле су жене и женска деца.

Какав би морао да буде однос друштва према жртвама, каква би морала да буде казнена политика и који су изазови пружања помоћи жртвама, теме су о којима се расправља годишње конференције Виктимолошког друштва, под називом "Права жртава и ЕУ: изазови помоћи жртвама", која се одржава у Београду.

"Најстрашнији је податак да је, само у последњих девет месеци, убијено чак 26 жена од стране својих партнера а минут ћутања њима нико није одржао. Ово је једини скуп и моменат да се на неки начин укаже на трагичну ситуацију чији смо сведоци", каже Снежана Лакићевић из Министарства рада и социјалне политике.

"Ми морамо сви да урадимо све што можемо да ти подаци буду пристојнији. То ће бити могуће само уз добар организован напор уз добру интеракцију државе и цивилног друштва", наводи Родољуб Шабић, повереник за информације од јавног значаја.

Уместо на заштиту жртава и спречавање насиља, домаће законодавство још је усмерено на кажњавање насилника. Зато ће, током наредене три године, у 16 виших и четири Апелациона суда, бити формиране јединице које ће пружити подршку жртвама и сведоцима у кривичном поступку.

"Жртве се осећају уплашено и несигурно знајући да ће се срести са окривљеним, што некад доводи до немогућност да дају исказ", истиче Гордана Паулић из Министарства правде.

У Виктимолошком друштву се залажу за систем у којем ће сваки грађанин знати коме може да се обрати за помоћ и да буде сигуран да ће на ефикасан начин бити заштићен.

"Што је више људи укључено у пружење подршке то су веће шансе да већи број грађана добије помоћ", каже Весна Николић-Ристановић, директорка Виктимолошког друштва Србије.

На путу ка ЕУ, Србија има обавезу да своје законодавство усклади са европским прописима. Један такав документ је и обавезујућа "Оквирна одлука о положају жртава у кривичном поступку", из 2001. године, који, према истраживању Међународног виктимолошког института, у потпуности не примењују ни све земље Уније.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње