Словеначке пензије од Нове године

Пензионери који примају словеначку пензију могу да рачунају на исплату прве пензије око Нове године. Уз пензију иде и пуно здравствено осигурање.

Споразум између Србије и Словеније о социјалном осигурању који ће почети да се примењује 1. новембра је веома користан, а пензионери који примају словеначку пензију могу рачунати на исплату прве пензије око Нове године, изјавили су Танјугу министар рада Расим Љајић и руководиоци Завода за социјално осигурање и Републичког завода за здравствено осигурање.

Љајић је рекао да ће тај споразум омогућити остваривање права на пензију за више од 8.000 словеначких пензионера по основу рада у обе, или у само једној држави.

Он је указао да су, захваљујући сусрету председника Србије Бориса Тадића и словеначког премијера Борута Пахора, размењени ратификациони инструменти о том споразуму.

Споразум, поред пензија, укључује и права на здравствено осигурање, додао је Љајић.

Директор Завода за социјално осигурање Зоран Пановић изјавио је да пензионери који примају слованачку пензију могу рачунати на исплату прве пензије око Нове године, након што словеначки ПИО фонд донесе решења о њиховој исплати.

"Споразум о социјалном осигурању између Србије и Словеније креће практично да се примењује од 1. новембра и од тог момента ће се предмети свих 8.000 корисника пензија послати у Словенију. Затим ће њихов пензиони фонд почети да доноси решења о признавању права на пензију", рекао је Пановић, али није могао да прецизира колико ће тачно та процедура трајати.

Према његовим речима, важно је да ће пензионери практично од пензије за новембар примити све своје пензије после 30 до 60 дана.

Пановић је навео да се у групи од приближно 8.000 пензионера који остварују право на исплату словеначке пензије, налазе старосни, породични и инвалидски пензионери, односно сви који у Словенији имају више од годину дана радног стажа.

Подсетио је да је Словенија била последња држава бивше СФРЈ са којом споразум није био потписан и да је са његовим ступањем на снагу решен статус свих пензионера из бивше СФРЈ.

Уз пензију и здравствено осигурање

Директорка РЗЗО Светлана Вукајловић рекла је да Споразум између Србије и Словеније о социјалном осигурању иде у прилог осигураницима РЗЗО, јер ће сада уз здравствене књижице, без плаћања, моћи да користе здравствене услуге.

Вукајловићева је навела да РЗЗО има исте споразуме са 28 земаља на основу којих се признају међусобна права из социјалног осигурања.

Ратификовањем социјалног споразума са Словенијом омогућено је осигураницима да у обе државе остварују пун обим здравствене заштите.

"Осигураници који имају место пребивалишта, а самим тим и већи део времена проводе на територији друге државе потписнице, на пример Србије, ту ће моћи и да остваре пун обим здравствене заштите", објаснио је начелник Одељења за остваривање здравствене заштите у иностранству Републичког завода за здравствено осигурање Радомир Церовић.

Према његовим речима, споразум је значајан и за оне који привремено бораве у некој од држава потписница, јер у случају потребе за хитним лечењем неће плаћати трошкове те инервенције.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 05. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње