четвртак, 02.09.2010, 10:23 -> 12:32
štampajТатић у комитету УН за људска права
Комитет УН изабрао је Дамјана Татића као новог стручњака за права особа са инвалидитетом. У Србији је Конвенција за права особа са инвалидитетом ратификована прошле године.
Кандидат Србије, Дамјан Татић, изабран је у експертско тело Уједињених нација задужено да прати спровођење Конвенције о правима особа са инвалидитетом. На састанку држава уговорница Конвенције, којих је тренутно 89, Татић (42) је изабран у комитет за права особа са инвалидитетом, заједно са још 11 стручњака од укупно 23 кандидата.
Татић је изјавио да његов избор у то тело светске организације представља велики успех за Србију и снажан подстицај за особе са инвалидитетом у нашој земљи.
"Избор у Комитет биће значајан за унапређење положаја особа са инвалидитетом у Србији. Изузетна је част бити изабран у једно од еминентних тела УН", рекао је Татић.
Он је оценио да ће његов избор у тај престижни комитет УН допринети подизању свести најшире јавности у Србији о положају особа са инвалидитетом.
"Тако ћу индиректно помоћи промовисању равноправности и пуног учешћа ових особа у свим сегментима друштва", додао је Татић.
Чланови комитета бирају се у личном својству, као скуп независних експерата, али избор кандидата кога је нека држава предложила представља за њу велику част и подиже јој дипломатски рејтинг.
Пошто ће, као члан комитета имати прилику да прати спровођење Конвенције УН широм света, Татић каже да ће посебну пажњу посветити питањима од великог значаја за особе са инвалидитетом, а које добро познаје: приступачност служби подршке које таквим особама треба да омогуће самосталан живот у локалној заједници, спречавање дискриминације, приступ образовању и запошљавању, као и учешћу у културном животу.
Србија је Конвенцију о правима особа са инвалидитетом ратификовала 2009. године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар