субота, 21.08.2010, 07:45 -> 07:51
štampajЧекајући кров
Од јуна ове године Факултет музичке уметности нема кров. Два месеца после олује која је однела део крова, запослени у тој установи пажљиво прате временску прогнозу у нади да неће бити кише, јер поправка још није почела.
Једна од олујних временских непогода у јуну однела је део крова са Факултета музичке уметности у Београду. Два месеца касније, запослени у тој установи пажљиво прате временску прогнозу у нади да неће бити кише, јер поправка крова још није почела.
Факултет је основан 1937. године и од тада се налази у истој згради.
Тада је у њој учило двадесетак студената. Данас их има близу 700 и муку муче са простором. Дочекују их оронули зидови и неколико учионица са природном вентилацијом, јер им недостаје део плафона који је отпао након олујних непогода у јуну.
Апел за хитну санацију и финансијску помоћ је упућен на све релевантне адресе.
"То су Министарство просвете, разни сектори, обратили смо се министру Божидару Ђелићу и државном секретару Снежани Пајевић, потом смо се обратили Министарству финансија госпођи Дијани Драгутиновић, Министарству за просторно планирање господину Оливеру Дулићу. Од многих уопште нисмо добили одговор, од неких смо добили негативан одговор", каже Дубравка Јовичић, декан ФМУ.
И док се професори и студенти надају да ће се ова финансијска мистерија решити и да ће успети као свака образовна институција да испоштују календар Министарства просвете, у библиотеци Факултета музичке уметности покушавају да одгонетну како је партитура увертире Кокеин, енглеског композитора Едварда Елгара са његовом посветом колеги Рихарду Штраусу, доспела у њихову библиотеку.
Зна се да је купљена, али не и од кога. Елгар друштво из Енглеске потврдило је аутентичност потписа и самим тим је овај проналазак добио на вредности.
"Обавештени смо да је њена материјална вредност неколико стотина фунти, међутим оно што је веома важно је да су такви примерци у ствари значајни за оне који се баве проучавањем ове области - то су заправо подаци који попуњавају једну општу слику о раду композитора", каже Радмила Милинковић, библиотекар ФМУ.
За ово откриће заслужно је пре свега електронско архивирање када се свака књига или партитура помно прегледа. У библиотаци кажу да има још занимљивих открића било да су у питању инострани или домаћи композитори. У сваком случају, за сада су на сигурном, бар што се кише тиче.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар