четвртак, 19.08.2010, 15:27 -> 20:12
štampajМасовна гробница у Крагујевцу
Више од 600 припадника партизанског и равногорског покрета сахрањено у гробници откривеној на Варошком гробљу у Крагујевцу. Ради се о жртвама комунистичких власти, које су погубљене на простору Капислане па пренете на гробље.
У масовној гробници откривеној на Варошком гробљу у Крагујевцу пронађени су остаци 674 особе које су страдале током Другог светског рата, рекли су историчари и представници градске власти.
Та масовна гробница откривена је на парцели број девет, а стручњаци наводе да је реч о жртвама комунистичких власти, као и о групи партизана који су сахрањени у истој гробници.
На конференцији за новинаре је речено да су у гробници остаци оних који су проглашени народним непријатељим и убијени 1944. и 1945. године, као и партизани и припадници Равногорског покрета које су стрељали Немци 1943. године.
Историчар Жељко Видаков Зиројевић рекао је да су грађани убијени на простору Капислане у Крагујевцу одакле су њихови остаци касније пренети у заједничку гробницу на Варошком гробљу.
Према речима Зиројевића, који се 22 године бави истраживањем тог злочина, рекао је да је пренос посмртних остатака жртава из Капислане почео 1978. године.
Тада су пренети остаци 54 припадника чачанског партизанског одреда, међу којима је један број њих био из села Партизани, данашњег села Даросава.
"По нечијем налогу, 80-тих година прошлог века, одлучено је да се на исто место на Варошком гробљу пренесу остаци стрељаних припадника Равногорског покрета, као и жртава власти 1944. и 1945. године", рекао је Зиројевић.
Историчар је навео да би у петак државна комисија требало да објави списак свих жртава које су пренете из Заставине капислане у парцелу број девет на Варошком гробљу.
Пренос остатака под надзором ДБ-а
Драгић Пантић (63), који је радио као гробар у градском предузећу, рекао је да је са још тројицом колега учествовао у преносу костију из једне рупе у Капислани.
Пантић је навео да је о томе морао да ћути, јер му је тако наређено, а да је пренос остатака надгледао припадник Државне безбедности.
Према његовим речима, до гробља су тада пренета 64 најлонска џака од по 50 килограма. Кесе су спуштене у заједничку гробницу на Варошком гробљу.
Градоначелник Крагујевца Верољуб Стевановић је најавио да ће град формирати комисију која ће се бавити даљим истраживањем свих локација у Крагујевцу за које се сумња да скривају остатке убијених.
"Отварамо причу да сазнамо истину која може бити тешка и болна. После толико посрнућа треба да дође неко ново време, без сукоба, јер без обзира на идеолошке разлике, постоје само добри и лоши људи", рекао је Стевановић.
Према његовим речима, постоји идеја да се на Варошком гробљу постави заједничко спомен обележје, као симбол помирења. На том месту сада стоји "неугледни" камени споменик, рекао је градоначелник Крагујевца.
Конференцији за новинаре у згради градске присуствовао је и генерал у пензији, представник СУБНОР-а Живорад Смиљковић, као и више десетина грађана, потомака страдалих у Капислани и одборници градске скупштине.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар