четвртак, 19.08.2010, 14:48 -> 16:45
štampajКомунална полиција мења лоше навике
Министар животне средине Оливер Дулић рекао да ће увођење комуналне полиције у Србији, помоћи да се промене лоше навике грађана и очува животна средина. Изградњом рециклажних дворишта у 20 градова отпад из домаћинстава ће бити сортиран за рециклажу и за депоније.
Увођење комуналне полиције у Србији, које се очекује на јесен, помоћи ће да се промене и казне лоше навике грађана и на тај начин очува животна средина, рекао је министар животне средине и просторног планирања Оливер Дулић.
Дулић је изјавио да ће "Мислим да је поред едукације, много више важно да се неко казни уколико се понаша супротно правилима цивилизације", рекао је Дулић у интервјуу Танјугу.
Према његовим речима, до сада је постојао обичај да се смеће баца на улицу, поред река и свуда у природи, да је проблем представљало то што није било кажњавања и да ће од сада комунална полиција бити распоређена свуда где се загађење свакодневно дешава.
"Упристојавање Србије, цивилизовање нашег понашања, мењање навика и свести грађана, мора да иде кроз два паралелна колосека - један је едукација о томе, друга је казна, а комунална полиција мора то да уради и она ће бити моћно оружје у борби за лепшу Србију", рекао је Дулић.
Говорећи о активностима ресорног министарства и акцији "Очистимо Србију" Дулић је навео да ће се поред свакодневних активности у наредним годинама одредити један дан, када ће сви грађани бити позвани да очисте своје окружење.
Изградња рециклажних дворишта
Министар је указао да је сада велика пажња усмерена и на изградњу рециклажних дворишта у 20 највећих градова у земљи, у којима ће отпад који пристиже из домаћинстава бити сортиран како би се знало шта се одлаже за рециклажу, а шта на депоније.
"На тај начин ћемо створити предуслове да и наша рециклажна индустрија почне да ради на европском нивоу", истакао је Дулић.
Министар је навео да произвођачи амбалаже и амбалажног отпада имају обавезу да током ове и наредних година повећавају проценат отпада који поново употребљавају или рециклирају.
"Најважније је повећање свести нашег становништва о важности заштите животне средине, о важности другачијег управљања отпадом и да се промене свакодневне навике да би земља била чистија", истакао је Дулић.
Неопходно променити свест грађана
Министар је рекао да се до краја године очекује завршетак студије која ће показати колико је загађење животне средине које грађани чине, директно повезано са оштећењем људског здравља.
"У Србији значајан број болести, а то су тврдње које ће бити научно поткрепљене, су у већем проценту него у земљама у окружењу само због тога што нисмо бринули о отпаду", рекао је министар животне средине.
Дулић је додао да ће и следеће године кроз акцију "Очистимо Србију" бити понуђена конкретна решења на који начин се може борити са проблемима загађења.
"Свесни смо свих проблема са којима се суочавамо. Немамо превише новца у буџету за заштиту животне средине, али покушавамо из дана у дан, корак по корак, да променимо свест људи и постанемо земља која ће бити пристојна и чиста", навео је Дулић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар