уторак, 17.08.2010, 13:06 -> 15:29
štampajВозачи под присмотром “пресретача”
На путевима и градским улицама у саобраћају "пресретачи", возила без полицијских ознака, која регистују прекршиоце. Из полиције упозоравају возаче да "обавезно стану на знак 'пресретача', јер до сада нико није успео да им побегне, нити ће".
Полиција је увела контролу саобраћаја аутомобилима пресретачима и у великим градовима - Београду, Нишу, Новом Саду и Крагујевцу, јер се такав вид контроле показао као веома успешан, изјавио је Драган Антић из Управе саобраћајне полиције.
"Када пресретачи контролишу саобраћај у већим градовима, полиција не зауставља починиоце, него документује прекршаје попут вожње жутом траком, непропуштања пешака и проласка на црвено светло, и документацију доставља надлежној полицијској управи која позива власника возила", рекао је Антић агенцији Бета.
Антић је прецизирао да се власник возила затим изјашњава да ли је он возио или је некоме дао возило на коришћење, а онда се покреће прекршајни поступак.
"Пресретачи су аутомобили са веома великом снагом и убрзањем и ниједан учесник у саобраћају не може да избегне њихову контролу и зато желим да упозорим возаче да обавезно стану на знак пресретача, јер до сада нико није успео да им побегне, нити ће", рекао је Антић, који је начелник Одељења за превенцију и саобраћајно обезбеђење и главни полицијски саветник.
Најпознатији пресретач је модификовани "форд XБ ГТ фалкон купе" из 1973. године, прављен за аустралијско тржиште, кога у филмском серијалу "Побеснели Макс" вози главни јунак Макс Рокатански (Мел Гибсон).
Антић је објаснио да су пресретачи аутомобили без полицијских ознака, различитих марки и типова и њихове перформансе и опрема омогућавају откривање прекршаја дању и ноћу у свим временским условима и "невидљиви" су за уређаје за откривање радара које неки возачи имају у аутомобилима.
Додао је да су пресретачи од почетка године открили 3.127 прекршаја, од којих је 2.830 прекорачење дозвољене брзине.
"На путевима ван насеља заустављен је 81 возач који је прекорачио дозвољену брзину за 80 и више километара на сат, што по новом Закону о безбедности саобраћаја носи 14 казнених бодова и 15 дана затвора", рекао је Антић.
Полиција пресретачима свакодневно контролише саобраћај на Коридору 10, Ибарској магистали и магистралним и регионалним путевима у зависности од безбедности саобраћаја на тим путевима.
Смањен број несрећа
Антић је истакао да је за првих седам месеци ове године у саобраћајним несрећама погинуло 150 људи мање него у истом периоду прошле године и да је 2.332 мање повређених.
"Током првих седам месеци ове године у Србији су се догодило 25.343 саобраћајне незгоде у којима је погинуло 320 људи и 9.827 повређено, док се у истом периоду прошле године догодило 37.112 саобраћајних незгода у којима је погинуло 470 људи, а повређено 12.159", рекао је Антић.
То значи и да се за првих седам месеци ове године број саобраћајних несрећа смањио за 31,7 одсто, а број погинулих за 31,9 одсто, док је број повређених смањен за 19,2 одсто.
"У јулу ове године било је 4.200 незгода у којима је погинуло 69 људи и 2.036 повређено, док је у јулу прошле године била 5.891 незгода у којима је погинуло 99 људи, а 2.470 повређено, односно погинуло је 30 људи мање", рекао је Антић.
Антић је упозорио возаче да стално имају на уму да у саобраћајним несрећама увек гину само здрави и способни и да прво чувају себе, а када чувају себе, онда чувају и друге учеснике у саобраћају.
Возачима је саветовао и да на аутопутевима користе првенствено возну саобраћајну траку и да пре него што крену у претицање добро процене брзину возила у обилазној траци, јер се возила у тој траци крећу веома великим брзинама.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар