Обележен национални празник Марока

Амбасадор Краљевине Мароко у Србији Камал Факир Бенаиса обележио у Београду национални Празник круне. Свечаности присуствовали високи српски званичници.

Марокански амбасадор у Србији Камал Факир Бенаиса, са члановима амбасаде и припадницима мароканске заједнице, обележили су Празник круне, дан када је садашњи краљ Мухамед Шести ступио на престо пре 11 година.

Гости амбасадора Бенаисе на свечаности у хотелу "Хајат" били су министар спољних послова Србије Вук Јеремић, министар трговине Слободан Милосављевић, представници политичког, јавног, пословног, културног и спортског живота Србије, високодостојници верских заједница, многобројни пријатељи Марока и чланови страних дипломатских и међународних мисија у Београду.

Мароко, који енергично чува целовитост своје краљевине, није признао једнострани акт привремених институција у Приштини и као утицајна чланица Арапске лиге, Организације исламских земаља, Покрета несврстаних, Уједињених нација одлучно подржава територијални интегритет и суверенитет Србије.

Мароко је земља у развоју у чијој привреди индустрија, према подацима из 2008. године, учествује са 38,9 одсто, услуге 46,5 а пољопривреда 14,7 одсто. Прошле године је марокански укупан бруто домаћи производ увећан за 4,9 одсто, док се ове године очекује стопа од преко четири одсто.

Процењује се да би БДП у 2010. години требало да вреди 153,2 милијарде долара (УСД), а БДП по глави становника 4.740 УСД.

Историја Марока обухвата преко 12 векова и то је прва исламска држава у Африци која је била аутономна у односу на арапски калифат, установљен у седмом веку.

Монархија у Мароку је једна од најстаријих на свету. Владајућа алуитска династија тврди да води порекло од пророка Мухамеда (570/571-632) преко његове ћерке Фатиме, једине од његове деце која је доживела зрело доба.

Чланови династије Алуита због тога сматрају "ашрафима", "преплеменитима".

Мароко је почетком 20. века постао француски протекторат, да би своју борбу за независност окончао 1956. године.

Мароко је уставна монархија са изборним парламентом. Према тумачењу мароканских званичника, данас монархија жели да буде грађанска, како би учврстила државу и институције права и нарочито да ојача партиципативну демократију и принципе добре владавине.

Садашњи монарх, Мохамед Шести (46) је, као и његов отац Хасан Други (1929-1999) дипломирао право, а 1993. године је са докторирао на француском универзитету Софиа Антиполис у Ници са темом "Односи Европске економске заједнице (ЕЕЗ, претеча Европске уније)-Магреб (земље северне Африке)".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи