За годину и по дана више од 2.000 пријава вршњачког насиља - како научити децу да се изборе са сопственим стресом

Вршњачко насиље - физичко, вербално, дигитално још увек су присутни у великом броју, каже Снежана Вуковић, вршилац дужности помоћника министра просвете. Истиче да је кључ решења у превенцији. Веома је важно, наводи, охрабрити децу да одмах пријаве насиље.

На платформи "Чувам те", која прати пријаве насиља у школама у Србији, забележено је више од 2.000 случајева пријава насилничког понашања од маја 2023. године до данас.

Осим што је вршњачког насиља све више, посебно забрињава чињеница да је старосна доб актера све нижа.

Јуче је у Београду одржана конференција "Вршњачко насиље као (не)решиви проблем данашњице у Србији“, а главни закључак је превенција. 

Кључ у заједничком деловању и превенцији

Загорка Алексић, заменица председнице Одбора за права детета, рекла је за РТС да Народна скупштина планира да се активније укључи у решавање проблема вршњачког насиља и истиче да је то решив проблем уколико се сви раде и институције, цивилни сектор, компетентни појединци...

“Ми планирамо да у наредном периоду изађемо и са свеобухватним и са конкретним решењима. Та решења треба да буду плод једног ширег диалога, једног ширег консензуса. Желимо да укључимо струку, људе из институција и да заједно дођемо до неког заједничког решења”, рекла је Алексићева.

Снежана Вуковић, вршилац дужности помоћника министра просвете, рекла је за РТС да је кључ у превенцији.

Према њеним речима, сада је најучесталије дигитално насиље, али да су вршњачко насиље, физичко и вербално још увек присутни у великом броју.

“Оно чему ми морамо да водимо рачуне јесте то да се појављају све драматичније ситуације сексуалног насиља и због тога Министарство просвете ради интензивно на превенцији, зато што кључ свега је превенција”, указала је Вуковићева.

Вуковић: Ученици уче како да контролишу своје емоције

Кључ је, како каже, у заједништву, у синергији, јер ако један елемент функционише и ради ефикасно, али други елемент спољашње мреже подршке – МУП, тужилаштво, центри за социјални рад или здравствене институције, не одреагују на адекватан начин у том ланцу, онда неће бити функционалне интервенције, а ни превенције.

Истакла је да је Министартво просвете припремило пручнике за наставнике, као и за родитеље, затим водич васпитања у функцији добробити целовитог развоја деце, а у припреми је и видеоматеријал, како би сви могли много лакше да стигну до информација.

“У овом тренутку са 10.800 ученика примењујемо један програм вештине за адолесценцију где ученици уче како да се изборе са сопственим стресом и како да контролишу своје емоције. И то емоционално учење је изузетно важно”, рекла је Вуковићева.

Сматра да је изузетно важно да се користе материјали које постичу децу на учење социјално-емоционалних вештина, како би имали алате како да се одупру изазовима који постоје.

Шта када се догоди насиље?

Када се догоди неки чин насиља, истиче Вуковићева, школа је у обавези да обавести школску управу, као и да пријаву постави на платформу "Чувам те".

Врло је важно, наводи, да и сви други актери имају могућност да виде да се нешто догодило у некој школи са неким дететом и да се тим који се бави тим проблемом састане у року од два дана.

“Најбоље је да се састане што пре, док су информације свеже. И оно што је изузетно важно, тим одређује ниво насиља и на основу тога се поступа по јасним процедурама. Саветници школских управа као и ми из сектора за превенцију смо ту, да пружимо подршку како ће изгледати васпитни рад са дететом или васпитно-дисциплински поступак или како ће се урадити план заштите за дете које је повређено или децу која су повређена", рекла је Вуковићева.

Према њеним речима, уколико се догоди неко теже насиље или уколико је дете насилно, обавезно се позива Министарство унутрашњих послова, као и Центар за социјални рад.

Важно охрабрити децу да пријаве насиље

Веома је важно, истиче, охрабрити децу да одмах пријаве насиље најближој особи у коју имају поверење.

"Управо је то део превентивног рада у школи, охрабрити дете да пријави насиље, да се не догоди да насиље трпи месец, два, три или можда још и дуже и да последице буду драматичније, а да оно није пријавило из страха од освете или било чега другог”, рекла је Вуковићева.

Све наше школе, каже, имају психолога и педагоге и веома је важно да им се обрате како би почела процедура заштите детета.

"И родитељи морају да сарађају са школом у том процесу. Уколико се то не догоди, морају да реагују и центри за социјални рад.Тако да имамо механизме, имамо могућности, само питање је примене свих тих механизама. Чини ми се да у школама, иако кад постоји неуједначено поступање, ипак се ниједно насиље не пропусти. Свако насиље пролази кроз радар", рекла је Вуковићева.

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње