"Пиштаљком" против корупције

Отворен портал "Пиштаљка" на коме ће сви који примете корупцију, потпуно заштићено, моћи и да је пријаве. Надлежна Агенција ускоро усваја правилник о "узбуњивачима", људима који пријаве случајеве корупције на свом радном месту.

Агенција за борбу против корупције најављује да ће ускоро усвојити правилник, којим ће се утврдити механизам заштите такозваних "узбуњивача", што су они који сумњају да на послу који раде постоји корупција, и то пријаве.

Почео је да ради и портал "Пиштаљка", преко кога "узбуњивачи", без страха да ће бити откривени, могу да пријаве случајеве корупције. Пријаве ће проверавати новинари и правници портала. Већ првог дана рада сајта стигла је пријава случаја корупције у здравству.

Често се дешава да се они који открију и пријаве случајеве корупције нађу на удару колега са којима раде.

Да је пре четири године знао да ће проћи "голготу", радник "Путева Србије" Горан Милошевић из Смедерева, који је пријавио крађу на наплатним рампама и тако допринео откривању тзв. друмске мафије, размислио би да ли би исто поступио.

Милошевић је три године био је без посла, а по повратку на радно место, каже да је био изложен разним притисцима и да се после свега осећа "као Исус на крсту".

"Стављен сам на слуб срама у фирми, где свако може да ми приђе, да ми каже било шта и да оде, почев од погрдних речи, до вађења пиштоља и томе слично", каже Горан Милошевић.

Заштита "дувача у пиштаљку"

Особе које пријаве корупцију, популарно назване "дувачи у пиштаљке", по правилу, пролазе лоше. Уредници портала "Пиштаљка" обећавају заштиту.

"Морам да кажем да се избегава могућност да вас било ко идентификује, дакле чак ни по овом Закону о електронским комуникацијама, који је недавно усвојен. Садржај пријаве ће бити видљив само вама који шаљете пријаву, и нама који добијамо пријаву", рекао је уредник "Пиштаљке" Владимир Радомировић.

"Нико између вас и нас неће моћи да види шта сте написали, али имамо једно упозорење. Људи који пријављују корупцију и злоупотребу на свом радном месту нека то не чине са својих компјутера на послу, да их не провери администратор, него са јавног компјутера, или од куће", каже Радомировић.

Пут до тајности извора

Тајност извора информација брине повереника за информације од јавног значаја.

"Снажно наглашавање тајности комуникације заштићене свим могућим софистицираним и несофистицираним средствима за мене је чак симпатична. Ипак, треба да водимо рачуна о томе да ми у реалном животу и у прописима имамо пријаве које показују да чак ни таква заштита не мора бити довољна", рекао је повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић.

"Ако у закону пише и у пројектима власти су унета решења која доводе у питање тајност новинарског извора, онда се поставља питање шта ми то очекујемо", каже Шабић.

Често се дешава и да је сам увид у документа која су доказ да корупције има могућ тек после интервенције повереника за информације, који, заједно са уредницима портала "Пиштаљка", поручује да у пријави будете што прецизнији, како би се случај лакше и брже истражио.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи