Све више малолетних преступника

Од почетка године малолетници у Србији извршили више од 3.500 кривичних дела, дупло више него раније. Стручњаци упозоравају да је за решавање проблема неопходна сарадња свих у друштву.

У Србији се повећава број кривичних дела која су починили малолетници. Иако број најтежих злочина не расте, узнемиравајући је податак да се број преступника млађих од 15 година удвостручио у последњих неколико година.

Надлежни најављују строжи надзор у школама, а стручњаци упозоравају да је за решавање тог проблема неопходна сарадња свих у друштву.

Из свађе у тучу, а из туче неретко проистекну најтеже последице. Својевремено су средњошколци у Ваљеву тучу заказали преко Интернета, у Бору је убијен петнаестогодишњак, а у Јабуци дечак стар 17 година.

Од почетка године малолетници су извршили више од 3.500 кривичних дела. На првом месту су крађе, следи ремећење реда. Било је седам убистава и већи број убистава у покушају.

"Можемо рећи да се она деле на две групе - прву групу чине она која су ситуационог типа, дешавају се услед решавања конфилката. У тим обрачунима, малолетници најчешће користе нож", навела је начелник МУП-а за сузбијање малолетничке делинквенције Оливера Зечевић.  

Према њеним речима, другу групу чине она убиства која су из користољубља, и она су знатно ређа за ову популацију.

Забрињавајуће је да се број починилаца кривичних дела у узрасту од 14 до 15 година удвостручио у последњих неколико година. Најчешће је реч о деци која су завршила само основну школу.

"Најважније је да свако дете буде укључено не само у основну школу, већ да има могућност да настави образовање", рекла је Јудита Рајхенберг, директор Уницефа за Србију. 

Како је навела, школа која има такав утицај је најбоље окружење за правовремено препознавање неких облика недруштвених понашања и може на њега добро реаговати, али не може сама, ако нема сарадњу родитеља и локалних институција.

Све службе које раде са малолетницима сматрају да се првенствено, мора радити превентивно.

"Већ радимо припрему како ћемо да извршимо преглед установа за почетак рада. Акценат нам је на безбедност у школама. Да ли су школе урадиле све што су их обавезали наши прописи. Али није све ни у техници", рекао је начелник републичке просветне инспекције Велимир Тмушић.

Како је истакао, дешава се да у школама у којима има и школски полицајац и видео надзор и приватно обезбеђење, има и туча и убистава.

Стручњаци поручују да је децу потребно учити ненансилном начину решавања неспоразума са вршњацима. А, када се сукоб већ догоди, неопходно је да постоји неко од кога се може тражити помоћ како да се он реши.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи