четвртак, 15.07.2010, 12:36 -> 13:42
štampajДоступни спискови осумњичених
Министарству правде поднето 50 захтева за добијање информације о статусу пред правосудним органима Хрватске, у вези са кривичним делима ратних злочина. Заинтересовани грађани од данас могу да поднесу захтев, на који ће министарство одговорити у року од 15 дана.
Министарству правде Србије поднето је 50 захтева за добијање информације о статусу пред правосудним органима Хрватске у вези са кривичним делима ратних злочина, изјавио је Танјугу државни секретар тог министарства Слободан Хомен.
Позивајући грађане да се јаве у што већем броју и провере свој статус, односно да ли су осуђени, оптужени или се против њих води истрага у Хрватској, Хомен је истакао да ће министарство у сваком појединачном случају одговарати у року од 15 дана у писаној форми и гарантовати им поверљивост података.
Према његовим речима, од укупно 1.534 особе које су налазе на списковима окривљених у Хрватској, 538 су осуђена лица, 563 оптужена, а против 433 се води истрага.
Осуђени и оптужени углавном знају свој статус јер су пресуде и оптужнице јавне, а интересантне су управо ове 433 особе које су под истрагом која је, као и у Србији, поверљива, те многи грађани не знају свој статус и могли би да буду ухапшени приликом покушаја преласка државне границе, указао је Хомен.
Како је истакао, по захтевима осумњичених који су под истрагом у Хрватској, поступаће се хитно.
Државни секретар је посебно истакао да ће подаци који буду достављени у писаној форми сваком појединцу бити строго поверљиви и да неће бити јавно објављени, како се тој особи не би правиле непријаности у контактима са пријатељима, комшијама и у породици.
Захтеви искључиво информативног карактера
Захтев за добијање информације о статусу пред правосудним органима Хрватске, у вези са кривичним делима ратних злочина, заинтересовани грађани од данас могу да поднесу Министарству правде Србије.
Грађани треба да поднесу попуњени формулар, који се може преузети на веб страници Министарства, као и фотокопију личне карте.
Уколико се захтев не подноси лично, потребно је приложити оверено овлашћење особе на коју се подаци односе.
Захтев се Министарству правде подноси поштом или на писарници, а добијање тражених података се не наплаћује.
Због заштите приватности оних који потражују те информације, захтев се подноси искључиво писаним путем.
Упутство за подношење захтева, као и додатне информације, доступни су на веб страници Министарства правде. Ови подаци су грађанима Србије до сада били доступни у Амбасади Хрватске у Београду.
На иницијативу министарке правде Србије Снежане Маловић и бившег министра правде Хрватске Ивана Шимоновића основана је Мешовита комисије за припрему и размену пописа лица оптужених или осуђених за ратне злочине.
Комисија је прву седницу одржала 13. јула у Београду и тада су размењени спискови осуђених, оптужених и оних против којих је покренута истрага за ратне злочине.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар