"Краба" или шкраба

Лекари, новинари и државни органи требало би да буду на истој страни у извештавању о случајевима попут афере "Краба". Јаз који је настао између новинарске и лекарске професије морао би да се превазиђе у корист пацијената, оцењено на Трибини у Удружењу новинара Србије.

Новинари, државни органи и лекари требало би да буду на истој страни и да не узнемиравају јавност приликом пласирања информација и извештавања о случајевима попут афере "Краба", оцењено је на трибини Удружења новинара Србије.

На скупу, којем су присуствовали бројни новинари, представници лекарских удружења, Института за онкологију и радиологију и министар здравља Томица Милосављевић указано је и да је у тој афери, изјавама и натписима у појединим медијима, начињена штета комплетном здравственом систему.

Јаз, настао између новинарске и лекарске професије, требало би да се превазиђе у корист пацијената, истакнуто је на скупу на коме је представљена и комплетан ток догађаја у афери "Краба", од почетка хапшења челних људи Института за онкологију и радиологију и представника појединих фармацеутских кућа.

Учесници скупа су нагласили и посвећеност борби против корупције на коју, како су рекли, није имуна ни лекарска професија али и указали да су наслови у појединим медијима, попут "Лекари трују децу", довели до негативних последица по пацијенте и њихове родитеље.

Милосављевић је рекао да се у случајевима попут афере "Краба" мора знати шта су оптужбе, а шта докази и да се мора знати "да ли је реч о корупцији или о много тежем злочину - несавесном лечењу".

Министар је навео да су у том случају изнете оптужбе о намерном тровању најтежних пацијената и то деце а "испоставило се да то није било тако" и да лекари нису преписивали веће дозе.

"Ја не бих имао проблем да јавно саопштим и да јесу. Као човек бих се наравно, осећао страшно и да се ја питам, такве бих казнио најтежом казном", рекао је Милосављевић.

Он је додао и да се искрено залаже за борбу против корупције и криминала у свим сегментима друштва, па и у здравству, наводећи да жели да "бели мантили буду бели, а не црни" и да они који су криви буду кажњени, али да стручни, поштени лекари буду цењени.

Министарство здравља је наложило 1. јула ванредну инспекцију рада у Институту за онкологију после хапшења директора те установе Ненада Боројевића, његових сарадника, представника фармацеутских компанија и дистрибутера лекова под сумњом да су умешани у малверзације у вези са набавком цитостатика.

Директорка Лекарске коморе Србије Татјана Радосављевић оценила је да је на вези између
лекара и медија "на којој се увек чују шумови, у случају Краба дошло до крчања".

Лекари и други стручњаци Института за онкологију и радиологију навели да су биле непријатне визите лекара после текстова и изјава у медијима о давању прекомерних доза цитостатика, да су неки пацијенти били уплашени и збуњени, али да нико није прекинуо терапију.

Они су се сложили да се лечење, као и све процедуре које се обављају у тој установи одвијају уобичајено и да им пацијенти и њихове породице верују.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 31. октобар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи