Предузетници незадовољни

Након што је град Београд, као и неке друге општине у Србији, повећао таксу за истицање имена фирме за више од сто одсто, предузетници упозоравају да су општински намети превршили сваку меру. Више од 70 такси које сада плаћа свака радња угрожавају пословање.

Цена фирмарина је у Београду порасла у просеку за 114 одсто. За таблу на којој пише име фирме у центру Београда претходне године власници су издвајали око 90.000 динара на годишњем нивоу, а након повећања цена плаћаће 189.000 динара.

Према речима власника графичке радње у Београду Александра Поповића, предузетници своје буџете планирају пре почетка наредне године, углавном се ослањајући на пореска решења из претходних година, те је проблем када се не зна унапред колика ће бити повећања и да ли ће моћи да се послује или не.

Поповић ће за ознаку фирме на Бановом брду уместо 18.000 плаћати 36.000 динара, а фирмарине су само кап у мору комуналних такси које предузетници имају обавезу да плаћају.

"Месечно мој локал плаћа око 15.000 за башту, плаћамо фирмарину 17.000, сокој 3.800, плаћамо фонограме 25.000, годишње плаћам музички програм извођења општини око 4.000, плаћамо индустријску струју, индустријску воду", наводи Горан Јовић, угоститељ из Ваљева.

У удружењима предузетника сматрају да је одлука о повећању такси за фирмарину прелила чашу.

"Привреда више не може да поднесе ниједан динар захватања и колико год се буде захватало новим теретима то ће приходи бити мањи јер ће предузетници бежати у црну зону или их уопште неће плаћати", изјавио је потпредседник Асоцијације малих и средњих предузећа Милан Кнежевић.

Градске власти објашњавају да су фирмарине порасле због новог система поделе зона. Гостујући у Београдској хроници градоначелник Драган Ђилас рекао је да ће се нови ценовник размотрити, али да негде мора да се плати већа цена пословања у престоници.

Предузетници истичу да у условима кризе треба олакшати пословање због отварања нових радних места, чему би допринело најављено смањење пореза на зараде на 10 одсто, као и смањење бирократије. У међувремену би и локалне власти требало да имају више слуха за проблеме предузетника, пре свега јер они скидају највише имена са бироа за запошљавање.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи