Читај ми!

Преминуо академик Владимир Ракочевић

Aкадемик Владимир Ракочевић, један од наших најзначајнијих математичара, преминуо је у 74. години у Нишу, саопштила је Српска академија наука и уметности.

Владимир Ракочевић је својим научним и педагошким радом дао је изузетан допринос развоју науке и образовања у Србији, као и међународној афирмацији наше науке.

"Бавиo се областима функционалне анализе, теорије оператора, теорије уопштених инверза, линеарне алгебре, теорије сумабилности и теорије непокретне тачке. Све области које је изучавао и из којих је објављивао радове отвориле су пут за будуће нараштаје научника у земљи и иностранству", наводи САНУ.

Истиче и да је увео и користио многе иновативне методе доказа, као и многе нове појмове који су данас општеприхваћени у математичкој јавности

Учествовао је на многим конференцијама у земљи и иностранству и објавио више књига и монографија и преко 230 научних радова у престижним светским часописима.

За дописног члана Српске академије наука и уметности изабран је 2015, а  за редовног члана 2021. године. 

понедељак, 09. март 2026.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом