Читај ми!

Гламочић: Нема разлога за забринутост — имамо довољне резерве хране, не треба очекивати значајније скокове цена

Министар пољопривреде Драган Гламочић наводи за РТС да грађани немају разлога за забринутост у вези с порастом цена хране. Наглашава да наша земља има довољне резерве и стабилан систем снабдевања, те да не треба очекивати значајније скокове цена у будућности, упркос глобалним поремећајима у снабдевању.

Министар пољопривреде Драган Гламочић је гостујући у Јутарњем програму РТС-а прокоментарисао последње извештаје Организације за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО), који указују на глобални пораст цена хране, посебно меса, биљног уља и јаја и истакао да Србија, упркос глобалним тенденцијама, има стабилност у снабдевању храном и довољне резерве.

"Становништво нема места за бригу, ми имамо довољне резерве хране. Без обзира ако приносе буду и смањени, ми смо земља извозница, земља која има вишкове хране и увек ће имати довољно за своје потребе", наводи министар.

Гламочић је нагласио да Србија има довољно стратешких производа попут пшенице и кукуруза за своје потребе. Такође, нагласио је да не треба очекивати велике скокове цена тих производа.

"Цене ће расти, али не треба страховати да ће цене ићи у екстреме неких намирница. Екстремно се десило са трешњама, али то није нешто без чега се не може. Вероватно многи не знају - цена малине у овом моменту је достигла и преко 600 динара. То је тржиште, али кад је реч о стратешким производима, пшеници, кукурузу, брашну, и ако буде скокова цена, то ће бити минимални скокови. Имамо довољно за своје потребе", рекао је Гламочић.

Он је истакао да нема места за бригу, јер је Србија земља извозница и, без обзира на све тешкоће, најјача је у региону. 

Потреба за кишом и могућности наводњавања

Министар пољопривреде је оценио да би било добро да киша падне у наредних 10 до 15 дана, али је напоменуо да биљке имају свој механизам за заштиту.

"Негде ће пасти киша, негде ће бити невреме, али Србија располаже довољним земљишним површинама и има увек вишкове хране", навео је Гламочић.

Према његовим речима, није рационално наводњавати све културе, јер ни најбогатије земље то не раде.

"У ових неколико година, преко 100.000 хектара је добило системе за наводњавање. До краја године биће пуштено још 20.000, али треба да се схвати да богате земље не наводњавају све културе. Није рационално, није оправдано. Ви можете наводњавати повртарску производњу, воћарску производњу и, углавном, у 90 одсто случајева та производња у Србији је покривена наводњавањем", истакао је Гламочић.

Подршка пољопривредницима

Он је нагласио важност континуиране подршке пољопривредницима, који се већ суочавају са екстремним временским условима, али и рекао да ће држава наставити да се брине о њима у тешким тренуцима.

"Наравно, на неке факторе не можемо утицати, али наша земља је способна да превазиђе те изазове. Имаћемо довољно хране за све", закључио је Гламочић.

Цело гостовање Драгана Гламочића можете погледати у видеу на почетку текста. 

 

субота, 05. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом