Уклањање клима-уређаја – рок за јавне зграде истиче 4. августа, али за тај посао нема довољно мајстора
Милош Бањац из Српског комитета Светског савета за енергију каже за РТС да су Законом о планирању и изградњи прописана три временска рока да се уклоне спољне јединице клима-уређаја и постану "невидљиве", у зависности од тога где се налази зграда и да ли је зграда јавне намене или није.
Због тропских врелина, клима-уређаји постали су неопходност. Али, по Закону о изградњи и планирању, њихови спољни делови морају бити невидљиви за пролазнике и дефинисани су рокови за њихово уклањање са фасада.
Генерални секретар Српског комитета Светског савета за енергију Милош Бањац рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је Закон објављен у Службеном гласнику 28. јула 2023. године, са роком да његова примена почне осам дана од датума објављивања.
"Значи, 4. август је тај датум од којег почиње да се рачуна време за све одредбе закона које су прописане“, напомиње Бањац.
Што се тиче клима-уређаја прописана су три временска рока, у зависности од тога где се налази зграда и да ли је зграда јавне намене или није.
"Најкраћи рок је за зграде јавне намене које се налазе у зонама које су културно-историјске целине или су саме културна добра и за њих је рок две године. То је тај рок који истиче 4. августа. Другу групу представљају зграде које нису зграде јавне намене, а исто се налазе у тим зонама и за њих је рок пет година и, коначно, за све остале грађане и јавне или нејавне објекте рок је десет година“, објаснио је Бањац.
Шта кочи процес уклањања уређаја
Бањац каже да је процес почео, али је дуготрајан. "Обично се кроз неке програме енергетске санације зграда јавне намене истовремено врше и уклањање тих клима-уређаја, односно измештање на друге локације или се мењају комплетно системи за хлађење. У том смислу, рокови су кратки, нешто је урађено, наравно није довољно, тренутно је то и немогуће завршити у оваквом кратком року, нити постоји довољан број инсталатера, на њих се чека, посебно кад су врелине, то је неки рок, најмање седам до 10 дана кад ви можете да добијете првог мајстора, а на крају то није ни тако једноставно“, додаје Бањац.
Према његовим речима, у неким случајевима чак и технички је неизводљиво.
Могу ли рокови бити пролонгирани
Бањац сматра да је на неки начин то проблем, јер област није дефинисана уредбом, него баш законом.
"Законске одредбе могу само законом да се мењају, тако да би по хитној процедури закон требало да уђе поново у скупштинску процедуру и да се рокови промене“, наводи Бањац.
Колико кошта уградња и уклањање
Наводи да цена уградње зависи од величине обичних клима-уређаја, за оне мање од 18.000 динара у Београду, а за мало веће 24.000 динара.
Када је у питању измештање, то кошта и више зато што морате да склоните једну јединицу и преместите је на неко друго место.
"За уобичајене случајеве, око 300 евра би могло да кошта“, каже Бањац, потврђујући да ће грађани то сами финансирати.
"Али, да само не дижемо панику, рок за грађане који нису у тим заштићеним зонама је 10 година, значи још осам година ако рачунамо од 4. августа“, додаје Бањац.
Каква је пракса у Европи
Нећете видети клима-уређаје ни у једном европском граду, ни мањем, ни већем, на уличним фасадама, истакао је гост Дневника.
"Дакле, то је код њих забрањено већ од почетка када се зграде граде. То је, иначе, и овим Законом о планирању и изградњи прописано – ни нове зграде не смеју да имају јединице на уличним фасадама“, подвукао је Бањац.
Где ставити климе – где их изместити
Закон је то пребацио на одлуке градова, тако да град Београд је конкретно донео одлуку о комуналном реду који каже да могу да се ставе или у лође, односи се на уличне фасаде, или на бочне фасаде, или на дворишне фасаде, или на кровове стамбених јединица, додаје Бањац.
Закон важи за целу Србију, а конкретно ова одлука Града Београда, за град Београд, где смеју да се ставе те јединице.
"Зато што с једне стране нарушавају изглед града, зато су, пре свега, на удару заштићене зоне, а у извесном смислу угрожавају безбедност грађана“, истакао је Бањац.
Где је најбоље ставити клима уређај
Бањац каже да се климе могу поставити у унутрашњем делу зграде, у неком хладовитом месту.
"Што се тиче унутрашње температуре, препорука је да се крене на неких 25 степени, да се на ту температуру подеси клима-уређај и онда да видимо ако нам је вруће, мало да смањимо, ако нам је довољно добро, да се задржимо на тој температури. У сваком случају, климе не треба држати све време укључене, оне хладе ваздух. Чим изађете, гасите климу ако нисте у простору у којем боравите“, закључио је Милош Бањац.
Коментари