Читај ми!

Како је једна пчеларка из Лесковца сачувала своје пчеле

У Србији се овог пролећа бележи масовно угинуће пчела. Зато је Марина Петковић, једина пчеларка у лесковачком крају, јединствена. Не само да је сачувала пчелиње заједнице, већ производи матичњаке и одгаја матице, како би другим пчеларима помогла да обнове кошнице. Како каже, без пчела нема опрашивања, а то значи ни довољно квалитетне хране.

Пчеларка Марина Петковић каже да овог пролећа нема губитке, можда пар кошница на више од 100 пчелињих заједница.

Да их нахрани, утопли, расхлади, замени сатну основу и, што је најважније, сачува им здравље. По читав дан месецима уназад Марина ослушкује и прати пчеле. Зимска пчела је јача, ако јој очуваш имунитет биће спремна за одгој првог легла. А то су овог пролећа успели ретки.

"После багремове паше прошле године, нисмо одмах изврцали мед већ смо оставили извесно време на располагање нашим пчелама тако да ми нисмо изгубили једну генерацију пчела. Пчеле су се храниле медом, одгајане су на меду, тако да су биле виталне, јаке и здраве да издрже све оне недаће које је природа касније дала, а други фактор је благовремени третман против паразита", каже Марина.

Чика Дане је пчелар из суседног села. Уништена му је петина пчелињих заједница. Још је и добро прошао јер штета у Јабланичком округу иде до 60 одсто.

"Како ја пчеларим, најлошија година, јесен је била врло сушна, поленопраха није било за развитак, све то је утицало и на губитак", каже Слободан Станковић, пчелар из Горњег Буниброда.

"Против природе не можемо, биологија је, такође, врло комплексна наука, а ми смо ту само на неки начин да усмеримо и помогнемо пчелама да овај период или ову степеницу на неки начин прескочимо", каже Ненад Стефановић, саветодавац ПССС Лесковац.

"Ја и пчела морамо да сарађујемо да би донела себи, па онда и мени", каже Марина, ових дана потпуно предана пружању помоћи пчеларима како би обновили пчелиње заједнице. Производња матичњака и матица тражи одговорност и прецизност.

"Ових дана сам јако поносна на оно што радим, а то је да позитивно утичем на развој пчеларства, да помогнем да својим радом, својим залагањем и својим пчелама које сам ставила у експлоатацију да они повећају број пчелињих заједница и све оно што су изгубили", каже Марина Петковић.

Успех тражи време и непрекидно учење

Ради срцем, успех ће доћи, мото је који у свету пчеларства Марину води већ две деценије. Само што успех тражи и време, посвећеност, непрекидно учење. Баш као и пчеле.

Иако је мраз уништио воће, не одустају од тражења хране јер полен је за њих живот. Зато им је важна близина биљака које меде, а то зависи од њиховог пастира.

"Морамо бити храбри, јаки, сачувати своје пчеле, бити стрпљиви, а сигурно да ће природа у неком тренутку датом дати нешто. Пчелари кажу, од пет паша једна је наша па биће вероватно купине, можда липа, можда ће бити ливадске паше", каже Марина.

Можда ове године неће бити меда, али важније је да пчеле опстану, поручује једина лесковачка пчеларка којој посао није профит, већ мисија.

четвртак, 29. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом