Грађани Аранђеловца топло дочекали студенте који су прешли до сада око 79 километара на путу до Крагујевца.
Ноћ ће провести у Спортској хали.
среда, 12.02.2025, 07:20 -> 22:38
Извор: РТС
Студентски протести и блокаде настављају се великим маршом до Крагујевца. Позвали су све да се у овом граду сретну на Сретење. Две колоне јуче су пешке кренуле из Ниша и Београда. Нишки студенти, на пут дуг 150 километара, у оквиру акције "Ништа није далеко за правду", синоћ су стигли у Алексинац, где су преспавали у спортској хали и јутрос кренули даље. Са београдским студентима су и Новосађани у "Шумадијском маршу" за Крагујевац. Ноћ су провели у Сопоту одакле су наставили пут Крагујевца. Студенти из Новог Пазара кренули ка Краљеву.
Грађани Аранђеловца топло дочекали студенте који су прешли до сада око 79 километара на путу до Крагујевца.
Ноћ ће провести у Спортској хали.
Двадесет студената Државног универзитета у Новом Пазару вечерас је кренуло ка Краљеву, одакле ће започети пешачење до Крагујевца.
Њихова рута дуга 65 километара трајаће два дана.
Студенткиња Медина Мујезиновић истиче да студенти крећу из Новог Пазара аутомобилима до Краљева, одакле ће започети свој пут пешице.
"Крећемо са Државног универзитета. Нас 20 студената креће ка Краљеву аутима и у Краљеву ноћимо, одакле крећемо нашу руту пешачења са студентима из Краљева до Крагујевца, где ћемо други дан ноћити у Књићу и затим кренути даље ка Крагујевцу, где ћемо бити на Дан државности 15. фебруара", рекла је Мујезиновић.
На званичном Инстаграм профилу, студенти су најавили своје учешће на протестима у Крагујевцу, где ће 15. фебруара бити одржана блокада Лепеницког булевара.
"Блокада ће трајати од 9 сати ујутру до седам минута након поноћи, уз две петнаестоминутне тишине – у 11.52 и 23.52", навели су студенти у објави.
Студенти који су јутрос у 7 сати кренули из Алексинца, преко Бобишта, Ћићине, Вукашиновца, Ражња и Лучине стигли су вечерас у Ћићевац.
Грађани су на централном платоу у Ћићевцу дочекали студенте који ће вечерас спавати у Хали спортова.
Сутра ујутру настављају ка Јагодини.
Београдски и новосадски студенти, јавља дописник РТС-а, стигли су до Орашца, где ће се у просторијама школе мало склонити од хладноће, ветра, кише и сузнешице која их прати од Марковца.
До сада су препешачили 33 км и чека их још 4,5 км до Аранђеловца, где ће преспавати. Последња деоница није лака, кажу редари.
Колона београдских и новосадских студената који су јуче пешке кренули од Фармацетуског факултета ка Крагујевцу, где би требало да стигну у петак, стигли су до Марковца.
Студенти Технолошког факултета у Лесковцу уз подршку средњошколаца и грађана кренули су пешке ка Бошњацу, највећем селу у општини Лебане, удаљеном од Лесковца 12 километара.
Циљ је да у село, на пола пута између Лесковца и Лебана, стигну у 16 сати.
У исто време ка Бошњацу су кренули и средњошколци из Лебана.
Након петнаестоминутне тишине, свих учесника великог скупа, бучном шетњом из центра Бошњаца кренуће ка неколико лебанских села да би, како кажу, пробудили и охрабрили младе на селу, који желе промене, да им се придруже.
Студенти из Београда и Новог Сада коју су преноћили у Сопоту стигли су у Младеновац, на путу ка Крагујевцу.
Студенти који су се јуче ујутру из Ниша упутили ка Крагујевцу, након преспаване ноћи у Алексинцу наставили је данас пут преко Бобишта, Чичине и Вукашиновца и Ражња. Тренутно се налазе у околини села Мађаре.
Након 36,5 километара пешачења, колико је дугачка данашња маршрута, студенти ће вечерас преспавати у Ћићевцу.
Студенти, просветари, родитељи, ђаци, чланови мреже Слободан универзитет и представници ИТ сектора, окупили су се испред Школске управе на Булевару Михајла Пупина у Новом Саду.
Претходно су са неколико локација у граду организовани скупови, како би се заједно срели на овој локацији.
Организатори скупа су професори неформалне мреже Слободан универзитет.
Затим су окупљени, тачно у 11.52, одали пошту настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици.
Студенти техничких факултета и чланови ИТ заједнице у блокади кренули су у протестну шетњу према Палати Србија.
Ићи ће Булеваром краља Александра, поред Скупштине Србије, преко Трга Николе Пашића, Теразија, Призренском и Бранковом улицом до Бранковог моста и Булевара Михајла Пупина.
Носе транспаренте “Не плашимо се змија, плашимо се система", "404 error", "Нека Правда као вода тече и праведност као поток непресушни” и праве буку пиштаљкама и трубама.
Нишки студенти, на пут дуг 150 километара, у оквиру акције "Ништа није далеко за правду", синоћ су стигли у Алексинац где су преспавали у спортској хали и јутрос су кренули даље ка Крагујевцу.
Део студената Универзитета у Новом Саду и грађани окупили су се код зграде Факултета техничких наука у студентском граду.
Они су нешто пре девет часова кренули бициклима за Београд. Према садашњем плану, тамо ће одморити, а затим сутрадан кренути пут Крагујевца, где ће се са осталим студентима придружити на великом протесту на Сретење.
Након ноћи, коју су провели на неколико локација, међу којима је био и приватни смештај код житеља Сопота, студенти су се окупили у центру тог места. Данас је други дан шетње до Аранђеловца, која је дуга око 40 километара. Они су из Сопота кренули нешто пре девет часова.
Захлађење не утиче на расположење студената. Поједини, упркос жуљевима, кренули су у шетњу ка Аранђеловцу.
Ту је планирано ноћење, а потом настављају пут Крагујевца, где ће се срести и са колегама са других универзитета.
Уочи државног празника Сретења, студенти из Београда, којима су се придружили и Новосађани, као студенти из Ниша Краљева, Чачка и Новог Пазара кренули су пешке ка Крагујевцу. План је да у Крагујевац сви заједно стигну у петак, уочи Сретењског протестног скупа.
Новосадски студенти у блокади су претходно 10. фебруара, после петнаестоминутног помена испред Железничке станице кренули у штафетно трчање до Београда са Уставом Србије. Београдске колеге су их увече дочекале испред Филозофског факултета, уз црвени тепих, аплаузе и ватромет.
Поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, када је погинуло 15 људи, а две особе тешко повређене, студенти су у недељу 9. фебруара седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Крагујевачки студенти су истог дана кренули на штафетни маратон до Храма Светог Саве у Београду да би уручили позивнице свим факултетима у Србији за протест који ће, како су најавили на друштвеним мрежама, бити одржан 15. фебруара у Крагујевцу. На сто дана од трагедије и нишки студенти су организовали једанаесточасовну блокаду наплатне рампе "Ниш север" на улазу у град под слоганом "Дошло је на наплат(н)у".
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици 1. и 2. фебруара организована је студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати. Неколико дана пре, истим поводом студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија СНС-a у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се у региону, али и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади, Аустралији. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, Сиднеју али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону, Луксембургу, Љубљани.
Коментари