Између зидова Старог сајмишта – чување истине за генерације које долазе

Поводом обележавања oсам деценија од ослобођења логора Аушвиц-Биркенау, у меморијалном комплексу Старо сајмиште организована су предавања, представљају се књиге, истраживања. Гостујући предавач била је и Симонета Дела Сета, италијанска историчарка, стручњак за историју јеврејског народа и Холокауста.

Старо сајмиште, као једна од локација на којима су сачувани аутентични објекти логора у тренутку када је све мање живих сведока Холокауста, могло би да има посебну улогу. Италијанска чланица Међународне алијансе за сећање на Холокауст подсећа да, осим локалитета, морамо да сачувамо преостала документа, директна сведочења и нађемо најбољи начин да их представимо свим генерацијама.

"Овакве локације су изузетно важне за комуникацију с младима. Ми морамо наравно да користимо њихов језик, јер није више довољно показивати слике. Због виртуалног света којим су окружени могу некад да помисле да неке од фотографија нису истините. Зато прво треба да их доведемо на саме локације, треба да их укључимо у реновирања објеката, ископавања. Данас имамо нешто ново, користимо археологију, јер је важно да млади сами проналазе предмете и схвате да је нешто истинито, да се нешто заиста догодило", рекла је Симонета Дела Сета.

Старо сајмиште не чува само сећање на Холокауст, већ и на период пре и после рата.

"На свакој аутентичној локацији можете осетити присуство људи који су овде боравили. Чак и ова кула која је обновљена, она је пре свега део оригиналне архитектуре, одличне архитектуре из тридесетих година. Ово је био сајам, да би током рата постао логор. Без обзира на то што су у овој згради биле канцеларије и то је искуство које желимо да пренесемо. У овом објекту нису људи убијани, али су овде били они који су организовали та убиства", напоменула је Дела Сета.

У плану и обнова других зграда

Врата Меморијалног центра ипак нису стално отворена за посетиоце, јер нису сви радови готови. Организују се предавања, воде организоване туре.

Планирана је обнова и других зграда, што захтева решавање имовинско-правних односа и средства. Прва је на чекању је зграда италијанског павиљона.

"Али спремамо се за то, па онда трећа зграда и важно је нама да стигнемо да обновимо, али пре тога да решимо многа претходна питања. То је Мађарски павиљон, јер је тај павиљон у време логора био место где су људи убијани, директно убијани. И ми бисмо желели да ту имамо неку врсту сале за меморијализацију, где може човек да дође, да упали свећу, да донесе цвеће", рекла је директорка Меморијалног центра Старо сајмиште Кринка Видаковић Петров.

Старо сајмиште од децембра 1941. као Јеврејски логор Земун. Затвореници су убијани или су умирали од болести, глади, тортуре. У првом периоду у логору је страдало више од 6.500 Јевреја. После 1942, на Сајмишту је убијено око 10 хиљада Срба, убијани су и Роми, комунисти, идеолошки противници.

уторак, 04. фебруар 2025.
2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове