Одавање поште у Варварину
Студенти родом из Варварина, просветни радници и грађани окупили су се у центру града како би одали пошту страдалима приликом пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду и пружили подршку студентима да истрају у протестима до испуњења захтева.
На скупу, симболичног назива "Варварин поново (у)стаје", присутнима су се обратили новосадски студент Лазар Митровић и и студенткиња журналистике у Нишу Анђела Јеремић, студенткиња журналистике у
Јеремићева се ахвалила грађаима који су дошли из околиних места на подршци и истакла је да су студенти истрајни у својим захтевима, ма колико да им је тешко.
"Ово није борба за политичке услове, нити је борба студената, већ свих нас, јер се боримо за грађанска питања. То су питања о којима сви треба да водимо рачуна, јер сви живимо у овој земљи и свима су нам права угрожена", рекла је Јеремићева.
После петнаестоминутне тишине, окупљени су носећи транспаренте прошетали пешачком зоном, а потом се мирно разишли.
Учесници блокаде код Моста слободе у Новом Саду одали су пошту жртвама пада надстрешнице на новосадској Железничкој станици петнаестоминутном тишином, настављајући 24-часовни протест у оквиру којег је за 15 сати најављен пленум са грађанима.
Након сусрета са ауторима емисије "Ментално разгибавање, те музичког и говорног програма, за 14 часова најављена је акција групног чишћења, а у 15 сати требало би да почне пленум са грађанима, који се већ окупљају.
Опширније
Краће
Студенти Пољопривредног факултета, ученици Земунске гимназије и грађани и данас су од 11:52 до 12:07 часова, блокадом саобраћаја на Авијатичарском тргу, одали почаст жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Блокаду, у којој је било и много родитеља са малом децом, обезбеђивала је саобраћајна полиција, која је зауставила саобраћај у свим смеровима стотинак метара даље.
Учесници блокаде пропустили су један аутомобил, чији возач је рекао да у Ургентни центар вози тешко повређену особу.
Блокада у центру Земуна
Фото: Фонет/Давор Лукач
Опширније
Краће
Блокада код Правног факултета
Београдски студенти су петнаестоминутном тишином одали пошту за жртве пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, блокирајући саобраћај на раскрсници код техничких факултета на Булевару краља Александра, а придружили су им се и запослени у Апотекама Београд, који су нешто раније протестовали код Лондона.
Студентима и апотекарима придружили су се и грађани.
Учесници протеста носили су транспарент са великом црвеном руком, која је постала симбол протеста на којима се тражи одговорност за смрт 15 особа у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Запослени у предузећу Апотеке Београд нешто раније су блокирали саобраћај на раскрсници Кнеза Милоша и Краља Милана, протестујући због ситуације у том предузећу.
Протести апотекара
Фото: Фонет/Зоран Мрђа
Опширније
Краће
Студенти широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду, у којој је због пада бетонске надстрешнице погинуло 15 људи.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни. Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије обавестило је пре свега, како се наводи у саопштењу, стручну јавност, да је у сарадњи са Владом прибавило сву захтевану и расположиву документацију везану за реализацију пројекта изградње железничке пруге Београд-Суботица-државна граница (Келебија), са свим објектима у њеној функцији.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе. Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку.
Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону.
Коментари