Док једни гладују, други бацају храну – компаније све хуманије, а донаторство и даље скупо

Пола милиона људи у Србији нема редован оброк сваког дана. Многи од њих зависе од донација, али су оне недовољне. И док једни гладују, дневно се баци два милиона килограма хране, процена је хуманитарних организација.

Кува се више него што може да се поједе, па у смећу заврши месо, млечни производи, воће, поврће, хлеб...И док једни вишак хране бацају, сваки четврти становник Србије гладује.

"Преко потребно је да замолимо суграђане да кувају онолико колико им је потребно. Ако имају вишкове, да једноставно се осврну по околини,  окружењу,  улици, да погледају којем суграђанину је потребно, и тај вишак донирају" рекао је Срђан Будимчић из Банке хране Војводине. 

На такав вид поклањања хране се не плаћа порез, а некима би то можда био једини оброк у дану.

"Потребе за донираном храном су и даље огромне, према последњим подацима Републичког завода за статистику, иако имамо смањење стопе ризика од сиромаштва са 20,2 на 19,9 одсто у 2023. години. И даље се ради о огромном броју људи којима је подршка потребна. Уколико погледамо стопу субјективног осећаја сиромаштва она је 41 одсто домаћинстава, која кажу да тешко или врло тешко спајају крај са крајем", истакао је Жељко Митковски из Фондација "Ана и Владе Дивац".

Донатора би било више када би био укинут порез на донирање, због којег је компанијама јефтиније да намирнице униште него да их донирају.

"Мислим да је то потпуно јасно и без костбенифит анализа. Надам се да ћемо врло брзо са Министарством финансија доћи до неког заједничког решења за ово питање. Компаније су све хуманије, али увек постоји та количина хране која је заиста велика, која заврши ван оне употребне вредности које би могла да има", навео је Веран Матић из Српског филантропског форума.

Банка хране Војводине прикупила је више од 500 тона намирница. Побринула се и да на трпези најсиромашнијих буде хране и током празника.

"Правимо одређен број пакета сваки дан. На 14 локација делимо пакете, трудимо се сваки дан да помогнемо нашим субрађањима. Током овог новогодишњег празника много компанија се укључило, донирали су нам своје производе, слаткише. Тренутно  наше удружење и институције са којима сарађујемо добијају те производе, праве новогодишње пакетиће, тако да је у плану да помогнемо и да донирамо велики број пакетића за наше најмлађе суграђане", закључио је Будимчић.

Четвртина Европљана живи на граници егзистенције. Зато су неке европске државе, законима и прописима забраниле да се вишак хране баца.

четвртак, 02. јануар 2025.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње