Петарде могу бити опасне играчке, а деца нису свесна последица

Дечак стар 11 година повређен је пре неколико дана када је у близини школе у Стублинама на њега друг бацио петарду. И такви наслови су постали свакодневница у периоду новогодишњих празника. Не помаже ни то што је на друштвеним мрежама све присутнији тренд - ко може дуже да држи петарду у руци или устима. Статистика показује да повреде најчешће задобијају дечаци, у периоду пубертета када се они углавном доказују у друштву.

Опасни изазови на друштвеним мрежама постоје готово две деценије. Међу децом школског узраста, данас су актуелна три - летећи супермен, изазов гушења и ко може петарде што дуже да држи у руци или устима.

"Велики број деце не схвата заправо, не сагледа из критичког угла - а шта ако нешто крене по злу. Нису свесни заправо тих негативних последица, које могу да настану нису свесни да тај завршни стадијум тог изазова може да их повреди, да им угрози здравље и да им угрози живот. Имали смо нажалост у Србији забележене смртне случајеве управо због изазова", каже Катарина Јонев Ћираковић, eдукаторка за безбедност деце на интернету.

У 30 до 40 одсто случајева од петарда најчешће страда шака, затим повреде главе и врата.

"Најчешће долази до опекотина, затим и неке дубље повреде од лаких телесних до тешких телесних повреда, повреде тетива, повреде меких ткива, ампутације екстремитета - све то смо виђали у пракси. Глава и врат, односно најчешће очи и само лице", каже Александар Влаховић, управник клинике за дечију хирургију Института за мајку и дете.

Ако дете остане без прста или дела шаке, онда је је то трајни инвалидитет, каже доктор Влаховић и истиче да је тада не само то дете угрожено, него и његова породица.

Забрањена продаја млађима од 18 година

Иако је Законом забрањена продаја пиротехнике млађима од 18 година, пракса показује да они ипак нађу начин.

"Малолетна лица проналазе начине како да дођу до пиротехничких средстава тиме што пошаљу пунолетно лице - мајку, оца, неког старијег члана породице да им купи пиротехнички производ", каже Марко Куленовић, продавац пиротехнике.

Апел родитељима

Раде Милошевић, помоћник начелника Управе за превентивну заштиту од пожара и експлозија у Сектору за ванредне ситуације, апелује на родитеље да протехничка средства користе у складу са прописаноим декларацијом. 

"Покушавамо да апелујемо, пре свега на родитеље и стараоце те деце, јер деца сама не могу да купе пиротехничка средства у продавницама, да кад родитељи купе и користе то пиротехничко средство у складу са прописаном декларацијом, да никако не дозвољавају малолетним корисницима, односно својој деци", рекао је Милошевић.

У претходне три године, МУП је забележио 118 случаја нарушавања јавног реда и мира, због употребе пиротехнике. Законом о јавном реду и миру, предвиђене су и новчане казне од 50 до 100 хиљада динара, односно затворске од 30 до 60 дана.

среда, 15. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове