Читај ми!

Ловачке патроне у ранцу ученика – када реагује школа, а када социјалне службе

У ранцу ученика седмог разреда основне школе у Земуну пронађене су ловачке патроне, а и раније је био пријављиван због лошег понашања. Каква је процедура када дете узнемирава друге ученике, када ствари решава школски психолог, а када социјална служба.

Према Закону о основама система образовања и васпитања, прописана је обавеза школе да предузме меру појачаног васпитног рада према ученику који у школи начини било који облик насиља. То у пракси изгледа овако:

"У сваку врсту појачаног васпитног рада је укључен психолог, у разним формама, а центар за социјални рад се укључује оног тренутка када је потребно укључити ширу мрежу, спољну мрежу подршке, која подразумева центар за социјални рад, полицију“, рекао је Дарко Егер, председник Актива директора основних школа на Новом Београду.

Када до вршњачког насиља дође, у року од 24 сата у случај се укључује и тим за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања деце, који има свака школа. Чине га психолог, педагог, учитељи, наставници...

Да ли је казна решење

"У таквим ситуацијама најважније је поразговарати са дететом и наравно са родитељима, онда заједнички доћи до закључка. Ми врло често говоримо да казна није решење зато што шаљемо поруку детету и оно то схвата на тај начин – ја нисам довољно добар. Ја не умем да се понашам, мене не воле. Дакле, то није наш циљ. Наш циљ је да објаснимо детету и покажемо како треба да комуницира са својим друговима, да би њему било лепо и околини у којој се налази“, каже Анита Гверо, координатор тима против насиља.

Просветари тврде да су облици насиља у школама различити и кажу да је најтеже објаснити родитељима да њихово дете има проблема у понашању.

"Најважније је да родитељи схвате да постоји проблем, да се потруде заједно са нама да га реше и да се дете мења. Ја сам више пута говорила – таква деца имају нешто што их мучи. Или су нешто тужна, или су незадовољна и једноставно је ситуација таква да осећају тугу, незадовољство, бес, а они нису као ми да знају да каналишу", каже Анита Гверо.

Извештај заштитника грађана за 2023. годину показао је да свако десето дете у школи готово свакодневно трпи насиље.

Већ неколико година на националној платформи "Чувам те" може да се пријави вршњачко насиље. Пријава, која може бити анонимна, прослеђује се надлежним институцијама, добија се број предмета, а ток се може пратити онлајн.

На плаформи је прошлог месеца пријављено 2.595 случајева насиља у школама.

среда, 15. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове