Читај ми!

Игра петардама опасна по живот – између закона и праксе

Иако забрањене малолетницима, петарде су најчешће у рукама деце која и нису свесна опасности. У највећем броју случајева страдају шаке и прсти, а неретко и очи, лице, уши. Из полиције упућују апел родитељима, а доктори поручуји да се не треба играти петардама.

Иако стручњаци годинама упозоравају на опасност од петарди и пиротехничких средстава, и ове године у сусрет новогодишњим и божићним празницима на улицама свакодневно одјекују експлозије. 

Статистика каже да услед коришћења пиротехнике повређена углавном буду деца млађа од 14 година.

О драматичним последицама, контроли, кажњавању, за Дневник су говорили помоћник начелника Управе за заштиту од пожара и експлозија у Сектору за ванредне ситуације Раде Милошевић и проф. др Александар Влаховић, управник Клинике за дечју хирургију Института за здравствену заштиту мајке и детета.

Милошевић је рекао, гостујући у Дневнику РТС-а, да је закон јасан ко сме да користи пиротехничка средства и на којим местима, али је проблем што у пракси то баш није у потпуности у складу са законом.

"Имамо повећан број малолетне деце која користе пиротехничка средства. Ипак, на местима која нису дозвољена. Та места бих издвојио – здравствене установе, социјалне установе, места где може доћи до већег пожара или веће материјалне штете, односно тамо где се складиште лако запаљиве или експлозивне материје“, рекао је Милошевић.

Повреде шака, главе, врата 

У највећем броју случајева страдају шаке и прсти, а неретко и очи, лице, уши.

Доктор Александар Влаховић, управник Клинике за дечју хирургију Института за здравствену заштиту мајке и детета, каже да постоји опасност у дечјем узрасту када се користе пиротехничка средства – повреде шака су најчешће, око 30 до 40 одсто, затим повреде главе и врата.

"Када деца запале петарду и хоће да је баце, најчешће долази до опекотина, затим и неке дубље повреде, од лаких телесних повреда до тешких телесних повреда, повреде тетива, повреде меких ткива, ампутације екстремитета. Све то смо виђали у пракси“, напомиње др Влаховић.

Додаје да деца држе петарде близу лица, близу ока и веома често се дешавају повреде које могу да буду доста тешке и да угрожавају чак и виталне функције.

Не страдају само они који бацају петарде, него и они који су у окружењу.

Бизарни и необични случајеви

Др Влаховић каже да је у пракси било безброј случајева који су били и бизарни или необични, где није дошло до тешких телесних повреда.

"Ми чак нисмо ни могли да верујемо да се нешто тако дешава. Имате дечје игре, ко може дуже да држи петарду у устима, да се та петарда стави у џеп. И, наравно, околина страда уколико су те петарде јаке", наводи доктор.

Додаје да су оштећења слуха доста честа. 

Најачешће се ради о деци до 14 или 15 година, најчешће су то дечаци, то је период доказивања, период када се показује да ви нешто можете боље од других и врло често се то се завршава на јако лош начин по ту децу, напомиње Влаховић.

Где се купује пиротехника и ко сме да је продаје

Малолетницима је, каже закон, забрањена куповина петарди. Набавка и продаја регулисане су законом о промету експлозивних материјала.

Милошевић каже да они сваке године имају појачан инспекцијски надзор свих места где се продају пиротехничка средства како регуларна (продавнице које имају одобрење МУП-а да могу да се баве прометом тих врста средстава), тако и сва места где је уочено у ранијем периоду да се илегално продају пиротехничка средства.

"Оно што показује наша анализа из године у годину, да се смањује број места  где се илегално продају пиротехничка средства. Напомињем да треба да избегавамо коришћење пиротехничких средстава, поготово петарди и свих тих смеса која се користе за производњу звука", наводи Милошевић.

Не треба занемарити ни кућне љубимце и могућност настанка пожара.

Декларација на српском језику

Према његовим речима, куповином петарди у одговарајућим продавницама добијате средство које гарантује неки вид безбедности на тај начин што на свакоме легалном пиротехничком средству мора да постоји декларација на српском језику о његовом коришћењу и на којим местима сме да се користи.

"Тако да купујући пиротехничко средство на илегалним местима, доводите себе и своје окружење у много већи ризик од повређивања, тако и изазивања пожара или неке друге трагедије“, истиче Милошевић.

Милошевић каже да путем медија апелују на подизање свести наших грађана. "Пре свега на родитеље и старатеље те деце, јер деца сама не могу да купе пиротехничка средства у продавницама. Кад родитељи купе, да они и користе то пиротехничко средство у складу са прописаном декларацијом, а да никако не дозвољавају малолетницима да користе та средства", наводи Милошевић.

Трауматичне повреде

Говорећи о последицама коришћења петарди, Влаховић каже да ако имате тешку телесну повреду у којој неко дете остане без прста или без дела шаке, ви практично имате трајни инвалидитет.

"Није само то дете угрожено, угрожена је и његова околина, његова породица, јер ви имате ситуацију да трајно имате оштећену функцију неког органа, да не говоримо о слепилу или о глувоћи", каже доктор.

Каже да се сусретао са повредама које су у широком дијапазону – од мањих опекотина на руци, до потпуне ампутације шаке.

"Било је ситуација да су деца упалила петарду и онда се сакрила од родитеља, да они не виде да им је петарда у том тренутку у руци и онда она експлодира. До тога да су стављане у флаше, што још додатно погоршава ефекат саме петарде. Све те трауме ми збринемо и ми ту децу лечимо", каже др Влаховић.

Новчане казне и казна затвора

Коришћење пиротехнике у Србији регулисано је Законом о јавном реду и миру. Могуће санкције су затвор до 60 дана и новчана казна до 100.000 динара.

"Имали смо случај у пракси да је било и затворских казни и, наравно, много већи број у новчаном износу“, каже Милошевић.

Контролишу се, каже, сва места где је уочено и где добијају дојаву од грађана да постоји већи обим продаје пиротехничких средстава како у Београду, тако и широм Србије.

Петарде се могу купити и за мање од 100 динара. Милошевић наводи да се цене се крећу буквално од неколико десетина динара па до неколико хиљада динара.

Звук петарди узнемирава

Звук петарди јако узнемирава и децу с аутизмом, а негативно утиче и на животиње.

Животиње и имају знатно осетљивији слух него људски род, зато су и осетљивије на такве ствари, каже доктор Влаховић.

"Имамо много других начина да се забавимо, да нешто радимо, али једноставно то треба да престане на било који начин. Апсолутна одговорност је на родитељима. Да схвате да их то угрожава. Једноставно, превенција, превенција, ми смо ту, Институт је као и сваке године дежуран за празнике, 31. децембра, 1. јануара", каже Влаховић.

Милошевић је упутио апел родитељима, старатељима, старијој браћи, сестрама, комшијама, пријатељима да ако већ купују пиротехничка средства никако их не дају својим млађим рођацима, комшијама, деци – него да их они користе, али на начин који је прописан у декларацији.

петак, 10. јануар 2025.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње