Читај ми!

Склоништа у Београду већином ван функције – колико је времена потребно да се прилагоде основној намени

Склоништа углавном служе за све осим за оно што им је стварна намена. Добро је то што не морамо да се склањамо од опасности, али није добро то што су склоништа неупотребљива и затрпана непотребним стварима. Склоништа је највише на Новом Београду, а издају се у закуп за различите сврхе, па се користе као магацини, теретане и играонице.

Канте, крпе, кутије, столице и све оно што више није било потребно у стану, налази се на самом улазу једног од 952 склоништа, колико их има у Београду.

Дејан Вујичић, професионални управник у 20 улаза, каже да му је најтеже да објасни станарима колико може да буде опасно одлагање ствари, попут саксија са цвећем, полица, бицикала, у заједничке просторије, а поготово на улазе у склоништа.

"Ја као управник и грађани апсолутно немамо никакве ингеренције према тим склоништима и она су искључиво у ингеренцији јавног предузећа за склоништа, које уосталом има и кључеве од тих склоништа. Ми смо овде, када смо имали неку поплаву, месец дана нисмо знали одакле та вода иде, где улази и онда смо обавестили надлежне из 'Склоништа' по том питању да дођу да провере каква је техничка ситуација у њиховом склоништу", истиче Вујичић.

Реч је о једном од ретких склоништа које није променило своју намену.

Склоништа у Београду налазе се у 15 општина и највише их је на Новом Београду (244), Вождовцу (107) и у Раковици (130). Издају се у закуп за различите сврхе и најчешће су магацини, теретане, играонице.

Закон каже да склоништа за 24 часа могу да се прилагоде основној намени – да ли је то могуће

Закон то дозвољава, али под условом да ако затреба, склоништа могу да се за 24 часа прилагоде својој основној намени.

"Замислите објекат неки од 2.000 квадрата, да ли је могуће за 24 часа њега испразнити, ако говоримо о теретанама, о справама које су тамо, ако говоримо о неким супермаркетима. Под контролом неколико објеката за које је надлежно Јавно предузеће са склоништа утврђен је низ недостатака", рекао је Милош Томић, доцент Факултета безбедности катедре за управљање ванредним ситуацијама и еколошку безбедност.

Томић истиче да се поједина склоништа између осталог налазе на неприступачним местима, односно, да не постоје знаци који ће грађане да обавесте да су ту склоништа, ако дође до неке ванредне ситуације, ратног или ванредног стања.

"У контроли тих објеката инспектори су затекли поједина склоништа под водом, поготово која се налазе у дубљим слојевима. Нису могли да приступе самом склоништу, зато што су корисници то онемогућили инспекторима. Било је и случајева да су људи мењали улазна врата, поставили системе заштите", додаје Томић.

Шта је потребно да би се склониште издало у закуп

Јавно предузеће за склоништа објављује оглас о издавању и утврђује критеријуме који су потребни да би се оно издало у закуп, једини приход Предузеће за склоништа остварује издавањем, а сагласност даје Републичка дирекција за имовину.

Начелница Одељења за имовинскоправне послове Љиљана Матовић каже да они дају само начелну сагласност да се нека непокретност дâ у закуп, утврђују време на које може да се дâ и за коју намену ће се користити.

"Ми никакве услове не постављамо, све то утврђује само јавно предузеће. Они су једино дужни да спроведу цео поступак да нама доставе документацију, коју ми прегледамо у смислу да ли је та документација у складу са условима из огласа", наглашава Матовићева.

Републичка дирекција годишње одобри Јавном предузећу за склоништа око 15 захтева за издавање простора.

петак, 10. јануар 2025.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње