Читај ми!

Две операције за недељу дана – петогодишњој девојчици уклоњен карцином штитне жлезде

Петогодишњу девојчицу из Београда родитељи су недавно довели у Институт за мајку и дете због сумње да су јој упаљење лимфне жлезде. Међутим, откривен јој је папиларни карцином штитне жлезде. Прву операцију, тимови лекара Института за онкологију и радиологију Србије и Института за мајку и дете, урадили су пре седам дана, а другу данас.

Девојчица која је због узнапредовалог карцинома штитне жлезде, имала две операције, опоравља се после интервенција које су укупно трајале скоро 8 сати.

Др Милош Васић, специјалиста дечје хирургије са Инстинтута за мајку и дете, навео је да се приликом прегледа видело да се не ради о класичном увећању.

"Постављена је сумња, не одмах на малигнитет, наставили смо са ултразвучном дијагностиком, показала је масу која је захватила целу леву страну врата, штитну и наставља се на десну страну", додао је Васић.

Дијагностификован је папиларни карцином штитасте жлезде у локално узнапредовалом стадијуму, уследила је трка са временом.

Мултудисциплинарни тим педијатара, ендокринолога, онколога, хирурга и анестезиолога одлучио је да девојчица буде хитно оперисана и да операција буде подељена на два дела.

Током обе операције користили су неуромониторинг, апарат неуростимулатор, јер је важно уклонити тумор али и сачувати нерве гласница, како девојчица не би имала проблем са фонацијом и са гласом.

Највећи проблеми након операције

Др Марко Јеврић, специјалиста опште хирургије на Клиници за хирургију Онколошки институт, каже да је највећи проблем хипопаратероидизам, хипокалцемија која може да настане након ове операције.

"Очување паратиродиних жлезда код деце је теже, оне су мање и тешко препознатљиве интраоперативно. То главна компликација коју ми треба да предупредимо прецизном хируршком техником, очувањем жлезда, а одстрањењем малигног ткива", истакао је Јеврић.

Др Ивана Фајерта, специјалиста анестезиологије и реаниматологије Института за мајку и дете, наводи да се код ових пацијената анестезија мора усмерити на потребе хирургије и на потребе самог обољења.

"Прати се функција континуираног мониторинга нерва за глас, а да бисмо то остварили потребно је да све време пацијент буде без мишићне релаксације и да се прати дубина анестезије и аналгезије, уз помоћ нашег континуираног мониторинга", рекла је Фајерта.

Прва операција тог типа урађена на овим просторима

Управник Клинике за хирургију Института за мајку и дете проф. др Александар Влаховић нагласио је да је ово прва таква операција која је урађена на овим просторима да се дете у том узрасту оперише уз коришћење неуромониторинга.

"Оно што је за нас веома значајно, јесте да је постојала могућност да ми ову ситуацију решимо. Девојчица има малигни тумор који захвата цео врат и то је захтевало помоћ људи који имају велико искуство", истакао је Влаховић.

Прва операција је трајала четири и по сата, а друга дуже од три. Постоперативни ток је добар. После интервенција и када се опорави, девојчица ће примати и терапију јодом.

субота, 11. јануар 2025.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње