Нове руте миграната - како Србија одговара на илегалне прелазе
Према подацима Центра за помоћ тражиоцима азила свакога дана око 150 људи покушава илегално да пређе границу. У претходних годину дана међутим, када је почела интензивна акција полиције на спречавању кријумачарења и ирегуларних миграција, број покушаја незаконитих прелазака границе, па и број миграната на северу земље значајно је смањен. Истовремено и већина прихватних центара у Војводини је затворена. О резултатима полицијских акција, новим рутама за РТС говори помоћник директора полиције Дејан Луковић.
Помоћник директора полиције Дејан Луковић наводи за РТС да је су се сусрели са великим бројем присутних ирегуларних миграната које су кријумчари за веће своте новца преводили до Европске уније, тачније до Републике Мађарске.
Прошло је годину дана од интезивних полицијских акција, који су резултати, колико тога је урађено, шта кађе полицијска статистика?
- Прошле годиме, 27. октобра, дошло је до немилог догађаја који је изазвао узнемирење јавности, реч је о убиству три мигранта из Авганистана, док су два тешко повређена, ми смо истог дана формирали штаб на подручју Суботице, тачније на Палићу. Кренули смо са једном опсежном и интензивном акцијом сузбијања ирегуларних миграција и пре свега хапшења кријумчара на том подручју.
Хтео бих да кажем да смо истог дана ангажовали велики број припадника Специјалне антитерористичке јединице и Жандармерије, поред редовне полиције из Полицијске управе Суботица, Сомбор и Кикинда.
Ангажовали смо и велики број припадника Управе граничне полиције, Саобраћајне полиције, Управе криминалистичке полиције, Јединице за обезбеђење, чак смо ангажовали и Управу за технику, као и Хеликоптерску јединицу, где смо у више наврата током дана и ноћи подизали наше хеликоптере и на тај начин радили на спречавању ових проблема.
Контролисано преко 945.000 возила и око милион лица
Оно са чим смо се ми сусрели јесте велики број присутних ирегуларних миграната које су кријумчари за веће своте новца преводили до Европске уније, тачније до Републике Мађарске.
Били смо запањени оним што смо пронашли током ове акције коју смо спроводили даноноћно. Контролисали смо преко 945.000 возила и око милион лица у оквиру ове акције.
Претрагом терена пронашли смо укупно до сада 127 комада оружја различитог калибра, 86 аутоматских пушака и 41 пиштољ, негде око 12.000 метака различитог калибра, две зоље, три ручне бомбе. Поред тога, пронашли смо и 11 земуница где су се ти кријумчари и мигранти које су они пребацивали крили приликом наших акција.
Такође, пронашли смо део униформи, фантомки, уређаја за ноћно осматрање, радио станице, пуњаче, велики број мобилних телефона који су дати на вештачење, одређен број лаптопова, наркотике, велики број мердевина које користе за прелазак преко жице ка Републици Мађарској, клешта за сечење жице, велики број агрегата, као и лекове.
Ми немамо више велике групе миграната откад су кренуле те полицијске акције, али кријумчарење није у потпуности престало. Где сада покушавају да пређу границу?
- У односу на прошлу годину, када је у прихватним центрима било негде око 5.000 ирегуларних миграната, тај број је тренутно негде на око 600 дневно. Од 400 до 600, 700 се креће са данашњим даном.
Међутим, те велике групе које су се појављивале, посебно на подручју Суботице, су итекако смањене. Има их и данас, али у много мањим групама, и број нелегалних покушаја преласка државне границе је смањен за 63 процената.
То су статистике којима се ми свакодневно бавимо, и поред тога што смо предузели мере на том подручју, дошло је до померања руте којима се кријумчари користе и преводе ирегуларне мигранте.
Када смо формирали овај штаб у Суботици, формирали смо штаб и на подручју полицијске управе Врање у Прешеву и полицијске управе Пирот у Димитровграду, јер нам је ту прилив – ту улазе у нашу државу, из правца Републике Северне Македоније и Бугарске.
Како смо појачали активност и на северу земље, онда је рута кренула према Босни и Херцеговини, па смо у јануару ове године формирали штаб у Малом Зворнику, који функционише и дан данас, наравно у нешто смањеном обиму и капацитету. Тако да се ова рута, да тако кажем, преселила према Босни и Херцеговини; међутим, и тај број миграната на том подручју је смањен.
Подаци са којима располажемо говоре да они сада користе Македонију, КиМ, иду према Црној Гори и из Црне Горе прелазе у Босну и Херцеговину, а касније највероватније иду према Хрватској.
Претходних дана имали сте неколико акција спречавања кријумчарења на територији Србије. Реч је о кријумчарима и мигрантима који су затечени на територији наше земље. Да ли то значи да више није довољно да у акције буду укључене гранична полиција и Жандармерија. На који начин се сада борите са кријумчарима?
- У последњих неколико дана имали смо осам оваквих случајева, где смо поступали према 48 ирегуларних миграната и ухапсили смо осам кријумчара, посебно се то односи на подручје Полицијске управе Пирот, подручје Димитровграда. Један случај смо имали према Босни и Херцеговини.
Поред свих ових јединица које сам набројао када је акција била у високом интензитету, где је било неколико стотина припадника на терену, сада су укључени пре свега припадници Управе граничне полиције у сарадњи са припадницима Жандармерије.
Али не могу да не поменем да су укључени и полицијски службеници опште надлежности који раде у својим полицијским управама, као и Управа саобраћајне полиције и Управа криминалистичке полиције која се бави процесуирањем, а тамо где посумњамо да има везе са организованим криминалом, онда то ради Служба за борбу против организованог криминала.
Мења ли се структура оних који покушавају да уђу у нашу земљу? Видели смо да се рута нешто мења кроз земљу. Да ли међу њима има оних који су безбедносно интересантни?
- Од почетка наше акције имамо сазнања да су, када говоримо о кријумчарима, то војно способни становници тих земаља. Они су најчешће из Авганистана и Пакистана. Када говоримо о мигрантима, најчешће су они из Сирије, али их има и из Турске, Марока.
Они и даље пролазе кроз наше подручје, односно ми смо им транзитна земља, нисмо толико у фокусу њиховог интересовања да би ту и остали. Ми и даље настављамо ту акцију и борићемо се против оваквих лица који су војно способни и обучени.
Све оно што смо радили и оперативни подаци са којима располажемо не указују на то да је међу њима било припадника неких терористичких организација, што је добро, пре свега због безбедности грађана Републике Србије.
Коментари