Лекари Института за мајку и дете спасли дечака из Тузле, Росова процедура први пут без страних стручњака
После операције која је трајала дуже од пет сати и процедуре која је, у тој индикацији, први пут изведена у педијатријској установи, лекари Института за мајку и дете спасли су дечака који је недавно из Тузле хитно превезен у Београд.
Петогодишњи дечак из Тузле имао је тешку бактеријску инфекцију аортног залиска.
Проф. др Владислав Вукомановић, директор Института за здравствену заштиту мајке и детета "Доктор Вукан Чупић", рекао је за РТС да је дечак сада добро, али да је у петак увече било доста суморније и да је био животно угрожен.
"Дечак орошен знојем, убрзаног дисања, блед, дијагностиковали смо убрзо тешко оштећење залиска, аортног залиска, узроковано бактеријском инфекцијом, попуштање срца. Постављена је хитна индикација за кардиохирушку интервенцију. Петак, глуво доба, наши кардиохирузи и читава екипа нису регуларно припремни. Међутим, сви су се веома брзо скупили, организован је тим који је бројао вероватно десетак или петнаест људи и започела је хирушка интервенција негде у поноћ. Вође тима су били професорка Мила Стајевић и доктор Иван Диздаревић, који је и извршио операцију", каже Вукомановић.
"Росова процедура први пут изведена у тој индикацији"
Др Иван Диздаревић, кардиохирург Института за здравствену заштиту мајке и детата истиче да су у тој установи први пут извели Росову процедуру у тој индикацији.
"У нашој установи изведена је само једном, уз помоћ иностраног стручњака, али то је била елективна, планирана интервенција. Први пут је изведена у овој индикацији код овако тешког пацијента, зато што у овом случају ми нисмо имали пуно избора, што због величине детета, где нисмо имали некакав механички залистак који би могли да употребимо, а и они су јако склони инфекцијама. Други разлог је што у бактеријском ендокардитису стављање било каквог вештачког материјала додатно компликује процедуру. Ово је уствари у овој индикацији једно идеално решење", истиче Диздаревић.
Коментари