Грађани у борби против корупције - може ли се баш све доказати
Јелена Милутиновић Зиљкић из Вишег јавног тужилаштва у Београду рекла је за РТС да је важно да грађани пријављују корупцију. Важно је да се укаже на појединце који урушавају углед институција, јер ни полиција ни тужилаштво не могу да реагују уколико се грађани не јављају, истакла је она.
"Прљава значка" је акција у којој полиција и тужилаштво покушавају да стану на пут злоупотреби положаја јавних службеника.
Седам особа је ухапшено јер су злоупотребили положај када је један од њих ударио службеним возилом у мопед на Аутокоманди, а увиђај нису обавили прописно, због чега није могла да се утврди прекршајна одговорност.
Такође, службеници су осумњичени да су више од милион и по динара узели од грађевинске компаније "Градња коп", како не би морала да плати рециклажу и одлагање грађевинског отпада на депонију у Винчи, него су дозволили да га расипа по нелегалним депонијама.
Јелена Милутиновић Зиљкић, руководилац посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду рекла је, гостујући у Београдској хроници, да овакав степен градње у Београду отвара много простора за ту врсту понашања.
Према њеним речима, главни акценат је на заштити животне средине, с једне стране.
"Свесни смо тога да је велика загађеност у граду и то за собом вуче одређена коруптивна понашања. Боримо се против две пошасти - да се отпад одложи у складу са законом и да се отпадом управља на начин на који је то прописало надлежно министарство, а са друге стране, да се спрече коруптивне радње које су у интересу мањег броја људи, а на штету свих грађана“, навела је Јелена Милутиновић Зиљкић.
Како доћи до доказа
Милутиновић Зиљкић каже да докази долазе на ред последњи.
"Апелујемо да грађани сарађују са Тужилаштвом. Грађани треба да се охрабрују да пријављују и сарађују да бисмо се сви борили, само заједничким деловањем можемо да се изборимо против оваквих ствари. После је на нама да пронађемо доказе“, напомиње она и додаје да се све може доказати упорним радом и истраживањем.
Битно да грађани пријављују корупцију
Када неко доживи саобраћајну незгоду са возилом комуналне полиције, мисли да нема шансе да то докаже.
Одговарајући на питање да ли је то доказиво, гошћа Београдске хронике каже да је све доказиво, нешто мало теже, само је ствар упорности.
"Када су у питању службена лица, битно је да грађани пријављују јер то су појединци у државним органима. У државним органима већином ради савестан и поштен народ и то је важно из више разлога. Људи не могу да живе у држави ако не верују у институтције. Важно је да се укаже на појединце који урушавају углед институција. Ми не можемо да реагујемо, нити полиција, уколико се грађани не јављају. Грађани су малодушни, иду линијом мањег отпора“, подвукла је она.
Јелена Милутиновић Зиљкић наглашава да постоји начин да се пријави корупција, као и да онда све треба препустити Тужилаштву, а исто тако је важна сарадња и поверење грађана у институције.
Коментари