Борба са временом и пет метара муља - спасилачки тим Србије трага за преживелима у БиХ

Помоћник начелника Управе за Ватрогасно-спасилачке јединице Милош Миленковић рекао је да после бујичних поплава у БиХ наш тим наставља деловање у два смера - потрагу за несталима, а и учествује у евакуацији становништва. Специфичност овог терена је да су у питању велике површине на којима се трага за малим бројем лица, у питању су минути", каже Миленковић.

У Босни и Херцеговини након катастрофалних поплава на терену је 36 припадника специјалистичког тима за спасавања Сектора МУП-а Србије за ванредне ситуације, са 12 возила.

Помоћник начелника Управе за Ватрогасно-спасилачке јединице Милош Миленковић рекао је за РТС да је у БиХ због најава нових падавина донета одлука о евакуацији становништва и да ће тим Србије учествовати у том задатку.

"То говори о компликованој ситуацији на терену. Наш тим наставља деловање у два смера. Настављају потрагу за несталима, а и евакуацију становништва", каже Миленковић.

Према његовим речима, спасиоци се суочавају са низом специфичности, са пет метара наслага, тако да ће деловати и "Србијаводе" са тешком механизацијом, јер без тога не би могло ништа да се учини.

"Након иницијалног захтева БиХ, МУП је одреаговало за неколико минута. Тим је упућен у недељу у БиХ. По доласку су се ставили локалним властима на располагање", каже Миленковић.

Прецизира да су задаци тима потрага за несталима, достава хране, припадници се ангажују и на оспособљавању путева, а данас ће учествовати и у евакуацији становништва услед најављених нових непогода.

"Свака ситуација доноси ново искуство, мењали смо тактичко деловање, тим је обучен да делује у таквим ситуацијама. Једна специфичност овог терена је да су у питању велике површине на којима се трага за малим бројем лица. У питању су минути", навео је Миленковић.

Како је рекао, искуство из Турске нам говори да има мало веравотноће да ће се пронаћи неко жив, тим Србије је у Турској наком 72 сата пронашао живу особу.

Миленковић је истакао да локалне власти доносе одлуку када се престаје са претрагом терена.

На питање да ли су сличне бујичне поплаве могуће и у Србији, каже да ризик постоји у брдско-планинским пределима Западне, Југозападне Србије. Међутим, истиче да су мале шансе да се то догоди код нас, али да су ватрогасне јединице спремне да делују у таквим ситуацијама.

"У БиХ мештани нису стигли да искоче из кућа. МУП је ишао у корак са временом, електронска платформа за прослеђивање информација подразумева да грађани добију поруку да су на њиховој локацији могуће бујичне поплаве и како да реагују. То доприноси подизању свести грађана, да би могли да реагују пре него што буде касно", објаснио је Миленковић.

недеља, 22. децембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње