Читај ми!

Јовановић: Вештачака интелигенција и у здравству, у анализама проналази оно што је људском оку недостижно

Србија наставља тренд раста извоза информационо-комуникационе технологије, суфицит у првих седам месеци од извоза ИТ сектора износи 1,787 милијарди евра. О широј употреби вештачке интелигенције, нарочито у здравству, и улагањима у ИТ сектор за РТС је говорио директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Михаило Јовановић.

Михаило Јовановић каже да је задатак државе што шира дигитализација најбитних сектора друштва – здравства, привреде, просвете, пољопривреде.

"Примена нових технологија и електронска управа треба да буду што једноставнији и пријемчивији за грађане", истиче Јовановић.

Како је навео, у првих сто дана од формирања Владе, образован је Савет за вештачку интелигенцију коју преводи професор Игор Пешко из Новог Сада.

Напомиње да су у то тело укључени и еминентни стручњаци са универзитета и Института "Биосенс".

Јовановић каже да је основни задатак Савета да нађе примену вештачке интелигенције у секторима које је поменуо.

Према његовим речима, интензивно се ради на пројектима примене вештачке интелигенције. "У наредном периоду изаћи ћемо са конкретним предлозима и идејама како ће ова нова технологија олакшати наш живот."

Будући да се вештачка интелигенција заснива на обради велике количине података, за њихову обраду користе се суперкомпjутери.

"Она ће се применити пре свега у здравству, на анализи резултата, на ономе што се назива персонализована медицина. Резултати које људско око не може да региструје, рецимо код мамографије, рачунар, односно вештачка интелигенција може бити прецизнија и боља“, објашњава директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу.

Народна банка Србије каже да је извоз ИТ сектора за период јануар–јул 2024. већи и за 20 одсто него у истом периоду прошле године што износи 1,787 милијарди евра.

Јовановић оцењује да то што наш ИТ сектор и после пандемије коронавируса наставља стабилно да расте том стопом значи да су темељи добро постављени, да се улагало у науку, у технологију, у стране директне инвестиције које се не базирају на људској снази, у научнотехнолошке паркове, стартапове, факултете и институте.

Указује на то да је у ИТ сектору запoслено преко 110.000 запослених и да је највише извози у САД, Велику Британију и Швајцарску.

Цело гостовање Михаила Јовановића можете полгедати у видеу на почетку текста

недеља, 24. новембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње