Спектакл на небу изнад Вршца – век постојања Ваздухопловне академије
Поводом 100 година постојања Ваздухопловне академије, на вршачком аеродрому одржан је највећи цивилно-војни аеромитинг ове године у Србији. Почела је реконструкција тренинг центра у Вршцу и објављено да су Ер Србија и Ваздухопловна академија уговориле школовање 10 пилота за потребе српске националне авио-компаније.
Спектаклу на небу изнад Вршца – налети и акробације више од 50 летилица Војске, МУП-а, Ер Србије, Ваздухопловне академије, приватних авио-компанија и спортске авијације.
"Ми смо земља која је између Првог и Другог светског рата производила авионе, а није производила аутомобиле. Краљ Александар Карађорђевић је био први европски монарх који је летео авионима", рекао је министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић.
Министар је истакао догађај из 1912. године, када је са Вршачког брега, инжењер Аурел Влајку, обавио први лет. Министар Весић појашњава да је то био један од првих летова авионом са ових простора.
О трошку Ер Србије у Ваздухопловној академији школоваће се 10 пилота.
Генерални директор Ер Србије Јиржи Марек каже да ће уговор дати прилику Ер Србији да покрене нови кадетски програм.
"Тако ћемо потенцијално ангажовати перспективне младе пилоткиње и пилоте одмах по завршетку школовања", каже Марек.
До краја 2025. године требало би да буде завршена реконструкција тренинг центра у Вршцу.
Директорка канцеларије за дуално образовање Габријела Грујић објашњава да ће бити уложено 28 милиона евра.
"Измештање пута, изградња хелиодрома, реконструкција и доградња писте, сви објекти за смештај и исхрану студената укључујући и саобраћајнице", објашњава директорка Грујић за шта ће новац бити намењен.
Објашњава да опрема вредна 20 милиона евра, подразумева најсавременије авионе, два двомоторна и један једномоторни и симулатор за ЕРБАС 320.
У Ваздухопловном тренинг центру у Вршцу осим пилота школују се сви профили везани за ваздухопловство.
Од 2021. у систему је формалног националног образовања.
Коментари