Читај ми!

Није постигнут договор о минималцу, нови састанак у понедељак

На данашњем, првом састанку преговарачких група око утврђивања минималне цене рада за следећу годину није постигнут договор о новом минималцу, а следећи састанак, како је рекао секретар Већа Савеза самосталних синдиката Србије (СССС) Зоран Михајловић, биће одржан у понедељак.

Представници Владе Србије, репрезентативних синдиката – Савеза самосталних синдиката Србије и УГС "Независност", и послодаваца, односно Уније послодаваца Србије изашли су са својим виђењем тренутне ситуације и како би повећање минималца требало да изгледа.

"Радује оно што смо чули од представника Министарства финансија који су рекли да су сви показетељи и подаци о привредним кретањима добри, што нама даје основу да верујемо да повећање минималца ове године може да буде веће него што је било претходних година", рекао је Зоран Михајловић.

Додао је да за разлику од тога не радује став послодаваца који су имали примедбу да тешко послују и да би значајније повећање минималца њих доста оптеретило. То се, рекао је, коси са подацима од прошле године према којима су привредни субјекти пословали позитивно и остварили добитак од око 80 милијарди евра.

Према његовим речима, представници Владе Србије нису данас изашли са својим предлогом износа будућег минималца, а очекује се да конкретан износ саопште у понедељак.

Савез самосталних синдиката Србије изашао је са предлогом да се минимална зарада следеће године креће између 60 одсто потрошачке корпе и 60 одсто просечне зараде, што би износило око 62.000 динара.

"УГС 'Независност' је подржао наш предлог и ставови су нам заједнички. Што се послодаваца тиче они су предложили повећање од осам одсто, па би минимална зарада износила нешто више од 50.000 динара", рекао је Михајловић.

Реч послодавца

Послодавци кажу захтеви синдиката су максималистички, простора за толико повећање нема. Оно на шта они рачунају без обзира на проценат повећања, јесте да им држава смањи намете.

"Све оно што иде преко тога то може да буде додатни терет и оптерећење за привреду и у том смислу велики број послодаваца сматра да би такође тај део трошка требало и држава неким делом да преузме на себе. Ту се, пре свега, мисли на умањење пореза доприноса повећање неопорезивог дела и слично", каже Љиљана Павловић из Уније послодаваца Србије.

Повећања ће бити, најавили су државници. Колико зависи и од раста и привреде и инфлације, али и стања у буџету. Законски рок за договор је петнаест дана, ако га не буде међу учесницима Социјалноекономског савета, одлучиће Влада средином септембра.

понедељак, 23. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње