Читај ми!

Деканка Биљана Аболмасов: Људи постали несвесни значаја геолошких истраживања и рударства

Биљана Аболмасов, деканка Рударско-геолошког факултета у Београду изјавила је да су људи постали потпуно несвесни значаја геолошких истраживања и рударства, не само по питању литијума већ и за свакодневни живот. У заједничком саопштењу Рударско-геолошког факултета, Геолошког завода, Коморе рударских и геолошких инжењера Србије, Савеза инжењера рударства и геологије Србије, Техничког факултета из Бора и Рударског института из Београда истакнуто је да питање не треба и не сме да буде "рударство да или не" већ само "какво рударство".

Деканка Рударско-геолошког факултета упитала је да ли можемо да замислимо да немамо Ђердап, ауто-путеве, нафтна постројења, возила, струју и воду, објаснивши да у њиховим истраживањима учествују и геолози и рудари.

"У свим тим истраживањима учествујемо као геолози. Рудари као струка ваде све елементе који су неопходни за наш савремени живот", поручила је Аболмасов.

Нагласила је и да су се зато огласили заједничким саопштењем Рударско-геолошки факултет, Геолошки завод, Комора рударских и геолошких инжењера Србије, Савез инжењера рударства и геологије Србије, Технички факултет из Бора и Рударски институт из Београда.

У саопштењу се тврди да без рударења и критичних минералних сировина није могућ технолошки развој и напредак, као ни прелазак на обновљиве изворе енергије у производњи енергије и заштити животне средине, односно смањење утицаја на климатске промене.

"Сматрали смо да у овом тренутку када се води озбиљна хајка против нашег факултета и струке, да је неопходно да тако нешто кажемо. Чини ми се да сви који нису пре свега едуковани, не могу на било који начин коментаришу ни геолошка истраживања, нити рударство. Апсолутно су узели у медијима и јавности доминантан утицај, што мислим да је погрешно", рекла је деканка.

"Слабо интересовање за факултет"

Нагласила и да је целокупна негативна кампања која се јако дуго води у јавности, сигурно утицала да тај факултет уписује јако мало студената.

"Нажалост, ове године смо уписали рекордно мали број студената, свега 25 одсто наших капацитета", рекла је Аболмасов и истакла се са друге стране, студенти тог факултета након завршетка студија запошљавају у року од једног до три месеца. 

Напоменула је да слабо интересовање за тај факултет значи да ускоро нећемо имати људе који ће нам радити у нашим истраживачким организацијама, рудницима, грађевинским и пројектантским фирмама, као и у нашим фирмама које се баве водоснабдевањем.

Поручила је и да у вези са литијумом треба оставити струку да ради свој посао.

"Истраживање не значи експлоатацију"

У заједничком саопштењу Рударско-геолошког факултета, Геолошког завода, Коморе рударских и геолошких инжењера Србије, Савеза инжењера рударства и геологије Србије, Техничког факултета из Бора и Рударског института из Београда истакнуто је да питање не треба и не сме да буде "рударство да или не" већ само "какво рударство".

Објаснили су какве кључне улоге имају рударство и геологија у светском и националном контексту.

"Ове дисциплине не само да омогућавају експлоатацију минералних ресурса, које се користе у гранама као што су енергетика за производњу електричне и топлотне енергије, грађевинска и фармацеутска индустрија, металска и хемијска индустрија, већ играју кључну улогу у одрживом економском развоју широм света", наводи се у саопштењу.

Додаје се и да је у Србији, према подацима Завода за статистику на крају 2023. године, у сектору рударства било више од 30.000 запослених. 

Према анализама на сваког директно запосленог у рударству долазе још четири индиректна радна места, што доводи до тога да десетине хиљада породица у Србији зависе од рударске индустрије.

Наглашено је и да су геолошка истраживања дуг и комплексан процес, који у свом почетку носи многе неизвесности, док је за отварање рудника металичних сировина потребно у просеку пет до 10 година. 

"Другим речима од момента започињања истраживања, па до прве производње потребно је у просеку од 15 до 20 година", истиче се. 

Једно активно истраживање литијума, али се истражни радови не изводе

Када говоримо о истраживању литијума, у саопштењу се наводи у Србији имамо једно које се води као активно, али се истражни радови не изводе.

"Дуг је пут од истраживања до експлоатације. Само истраживање не значи одмах и експлоатацију. Подсећамо да је рударство темељ модерног индустријског друштва, пружајући сировине неопходне за производњу и изградњу инфраструктуре. Без њих, технолошки напредак који смо доживели не би био могућ", наводи се у саопштењу.

Додаје се да геологија, с друге стране, пружа дубоко разумевање геолошких процеса и формација које нам омогућавају да рационално управљамо нашим природним ресурсима

Истакнуто је да зато политичке борбе не смеју да угрозе интегритет рударске и геолошке струке. 

"Оне захтевају стручност, одговорност, независност и поштовање. Очување рударске и геолошке струке од политичких утицаја кључно је за дугорочну одрживост и сигурност у индустрији", наводи се у заједничком саопштењу.

Позивају све релевантне актере у Србији и широм света, да подрже стручни приступ у рударству и геологији, као и да заједнички раде на очувању и унапређењу ових важних дисциплина за добробит свих.

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње