Читај ми!

Како да играчка не буде плачка – на шта обратити пажњу при куповини и јесу ли довољно контролисане

Пре неколико дана једна играчка повучена је са српског тржишта. То је отворило питање колико су безбедни омиљени предмети најмлађих и ко их контролише. Гранични санитарни инспектор Министарства здравља Раша Миланов каже за РТС да су играчке међу највише контролисаним предметима опште употребе. Објаснио је и зашто плишане играчке могу представљати ризик. Дао је и савет родитељима – да их увек купују на легалним продајним местима.

Играчка марке "Пепко" на даљинско управљање повучена са српског тржишта због ризика од изазивања пожара и опекотина због прегревања.

“Она је повучена добровољно од стране самог произвођача и дистрибутера из Пољске, а самим тим и трговачки ланац који је присутан у Србији из система 'Пепко' је приступио повлачењу благовремено. То је тзв. повлачење из предострожности. Заиста, то је у складу са законом, односно са два наша законска прописа. Тај поступак је крајње коректно започет. Врши се надзор над спровођењем тог поступка”, наводи Миланов.

Указао је да дистрибутер сарађује са инспекцијским службама. Наводи и да су 472 комада те играчке увезена у Србију.

“Углавном су сви у поступку повлачења повучени. Постоји чињеница да је део играчака можда и продат. Сам дистрибутер је ставио и јавно саопштење ради опозива тих играчака. Позвао је оне потрошаче који су у поседу такве играчке да их врате и биће новчано обештећени у складу са законом”, нагласио је Миланов.

Истиче да није било пријављених нежељених ситуација с том играчком.

“Овде је реч о једној техничкој карактеристици те играчке где је због система напајања вероватно долазило до прегревања, па постоји претпоставка и неки степен ризика да може доћи до запаљења те играчке или опекотина приликом контакта са играчком у тренутку када је она активна. То не значи да је изазвала већ неку повреду”, објашњава Миланов.

"Плишане играчке представљају облик ризика"

Миланов истиче да се већ дуги низ година контрола играчака врши веома озбиљно и одговорно. Указује и да су различити материјали од којих се играчке праве – од вештачких материјала, текстила, дрвета, метала и тако даље.

“Плишане играчке представљају један облик ризика. Оне се заиста стриктно контролишу, проверавају се многи аспекти везани за то. Пре свега, ризик од плишаних играчака је од тих механичких проблема који се могу јавити у смислу лоше ушивених шавова, могућност кидања тих шавова, испадања унутрашњег садржаја из играчке. Ако су играчке са длачицама, чупаве неке играчке, лутке или слично, приликом благог протресања, чешљања или уопште поступка играња с њима може доћи до одвајања одређених елемената и управо је то нешто што се увек приликом лабораторијске контроле проверава и код сензорне контроле тих играчака. То се јако проверава”, наводи Миланов.

Наглашава да је била забрана увоза плишаних играчака управо због недостатака у вези са шавовима – лаког пуцања шавова, испадања унутрашњег пуњења и слично.

“Тада се доносе од стране поступајућих инспектора решења о забрани увоза и такве играчке се или враћају испоручиоцу или се уништавају на нешкодљив начин”, додаје.

Мали проценат забране увоза играчака

На питање колико су такве ситуације честе, Миланов каже да је на укупан број увезених играчака, релативно мали проценат забрана увоза.

“Углавном су играчке које пролазе редовну контролу исправне. Значи, у једном мањем проценту, рецимо негде од 1,5 до три максимално процента буде неисправних играчака и тада се у складу са законом предузимају конкретне мере, врши се забрана. Свака контрола не може 100 одсто да обухвати целокупан асортиман производа. Kонтролише се на основу одређеног процента узорака, на основу одређене процене ризика и у том смислу морам да кажем да су играчке међу највише контролисаним предметима опште употребе”, поручује Миланов.

Објашњава да су играчке опасне самим тим што су намењене високовулнерабилној групи – одојчади, малој деци и деци, која се рачунају до 14. године.

Савет родитељима – купујте играчке у легалним продавницама

Дао је савет родитељима – да играчке увек купују на легалним продајним местима, односно у радњама где се обављају редовне контроле.

“Да купују играчке тако што ће примерено узимати ону играчку за узраст свог детета која је тако и обележена. Није добро да се узимају играчке које су забрањене за узраст до три године за дете које има годину дана или годину и по дана. Да воде рачуна шта пише на декларацији, да ли је играчка адекватно означена. Често се на декларацији налазе информације, упозорење како се играчком рукује, како се управља, како се она одржава”, додаје Миланов.

Истиче и да је ризик од играчке са токсиколошког аспекта релативно мала, јер играчка не траје дуго.

“Мислим, циљ је играње између осталог да се том играчком развије и машта и да се она и расклапа итд. Мора се водити рачуна да се не узимају играчке са ситним деловима који су одвојиви, који могу да доведу до гушења или неких сличних повређивања”, упозорава Миланов.

понедељак, 23. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње