недеља, 16.02.2025, 19:01 -> 20:25
Извор: РТС
Како опасне играчке заврше у рукама деце
За недељу дана три производа за децу повучена су са тржишта у Србији. Координатор за регулаторну реформу Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД) Александар Симић изјавио је за РТС да Србија има добре законе који су усклађени са прописима ЕУ, али да се они недовољно спроводе. Марко Драгић из Националне организације потрошача Србије саветује грађанима да врате производе који су повучени, истичући да су пропусти могући и уз добру контролу.
Скоро трећина предмета који се као опасни по здравље налазе на листи европског система за брзо упозоравање су играчке.
Александар Симић, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао је да системски инспекцијски надзор постоји, али да се проблеми јављају када има хиперпродукције производа широке потрошње, укључујући и дечје играчке.
"Сва роба која долази из увоза, као и из домаће производње, подлеже контроли. На граничним прелазима постоји санитарна инспекција која контролише све што улази у Србију. Проверава се документација, физички се прегледа роба и узоркују производи", наводи Симић.
Недостају инспектори
Према његовим речима, контрола је добра, али се дешавају пропусти, па инспектори, по пријавама грађана, врше ванредну контролу. Такође, понекад се догађа да произвођачи добровољно повуку производе са тржишта.
"Имамо добар законодавни оквир који је усклађен са ЕУ, али бих више инсистирао на његовом спровођењу. Системско питање које је врло важно је недостатак инспектора. Инспекцијски посао је теренски и није захвалан. Изазовно је представити га младима", сматра Симић.
Драгић за РТС каже да је одговорност првенствено на произвођачу који је законом обавезан да контролише и проверава своје производе, док царина врши контролу документације.
"Санитарне инспекције и други органи врше контролу производа. Када је реч о играчкама, није могуће сваку играчку појединачно узорковати и контролисати. Ако се појави проблем у серији производа, узимају се насумично узорци", наводи Драгић.
Истиче, такође, да постоје друштвено одговорне компаније које контролишу своје производе, али да је пропуст увек могућ.
Саветује грађанима да прате да ли су играчке које су можда купили повучене са тржишта, јер их могу вратити, али напомиње да није регулисано шта се дешава у случају да производи доведу до последица по здравље.
Коментари