Алармантан пораст заражених малим богињама у Европи и региону, каква је ситуација у Србији

Светска здравствена организација упозорава да је у Европи велики пораст броја заражених малим богињама – готово 45 пута више случајева него 2022. године. И у региону је алармантно – у Румунији је забележено око 3.000 случајева, а заражених има и у Сарајеву и Тузли у БиХ. Директорка Института "Батут" проф. др Верица Јовановић рекла је за РТС да у Србији нема регистрованих случајева морбила, али је апеловала на родитеље да вакцинишу своју децу правовремено.

Директорка Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" проф. др Верица Јовановић рекла је за РТС да су случајеви малих богиња регистровани у окружењу.

"У Румунији је прошле године регистровано негде око 3.000 случајева, тако да је тај пораст броја са клиничком манифестацијом морбила на територији Румуније у ствари доказ да је обухват вакцинацијом против малих богиња у тој земљи пао", рекла је Јовановићева.

Истакла је да у Србији нема регистрованих случајева морбила и да нема разлога за забринутост, али има за одговорност:

"Још једном апелујемо на родитеље да вакцинишу своју децу правовремено, јер док се региструју случајеви морбила у нашем региону и с обзиром на то да су путовања честа и миграције честе, долазимо у ситуацију да будемо у контакту са невакцинисаном децом и управо је та врста непостојања заштите често ризик за сву децу која нису правовремено вакцинисана."

Подсетила је да су у Србији последњи пут морбиле регистроване у априлу прошле године и да је током целе 2023. године забележено педесет случајева у Србији, од чега у Смедереву 43.

Професорка Јовановић је истакла да су случајеви малих богиња у БиХ регистровани на подручју Кантона Сарајево и у Тузли и напоменула да је реч о заразној болести која се најбрже шири.

"Главна порука овог тренутка је – не одлагати вакцинацију, вакцинисати правовремено децу. И само да поновимо, дете са 12 месеци живота стиче право да прими прву дозу заштите ММР вакцине којом ће бити заштићено од малих богиња. Другу дозу примиће пре поласка у школу", рекла је др Верица Јовановић.

Тренутноје у Србији против морбила вакцинисано 81 одсто деце а за колективни имунитет, како је нагласила, требало би да буде вакцинисано 95 одсто и да обухват буде већи уочи поласка у школу.

Цео разговор са проф. др Верицом Јовановић погледајте на видео-снимку на почетку текста.

среда, 04. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње