Рад са опасним хемикалијама – поштовање процедура чува главу

У алексиначкој фабрици "Магна" за 24 сата отровало се 162 радника. Фабрика не ради. Ко је погрешио, знаће се на крају истраге. РТС је у једној београдској фабрици проверавао како у пракси изгледа примена Закона о заштити на раду.

У складишту једне фабрике за производњу кућне хемије у Добановцима мирис киселина је толико јак, да је то осетила и екипа РТС-а испред улаза.

За раднике је заштитна опрема обавезна.

"Ми се трудимо да радницима обезбедимо сву потребну опрему, где спадају заштитне маске, рукавице, целокупна ХТЗ опрема, радно одело и заштитне ципеле и да их редовно шаљемо на лекарске прегледе континуирано сваке године", каже Драган Димитријевић, вођа производње у фабрици кућне и базне хемије.

Димитријевић наводи да је инспекција, у два доласка претходне године, контролисала комплетну папирологију.

Заштитна опрема предвиђана је законом, а важан документ и за раднике и послодавце је безбедносни лист.

Послодавац је дужан да запосленима који раде са опасним хемијским материјама тај документ стави на увид, односно да им објасни о каквим хемикалијама је реч.

"То дође као нека лична карта. Ту постоји неки број који говори о тој хемикалији – да ли је она течног или чвртог стања. Говори о њеној класификацији, колико је она опасна, запаљива, иритативна за очи, за кожу, може бити токсична. Поред те класификацији постоји и одељак о безбедности по здрављу људи на раду", објашњава Димитријевић.

Др Душан Вељковић са Хемијског факултета каже да код радника који раде у фабрикама са хемикалијама постоје две врсте опасности – тровање и експлозија, јер хемикалије могу бити запаљиве.

"Постоје хемикалије које су и експлозивне и запаљиве као што је случај са органским једињењима, за које се сумња да су изазвала ову несрећу. Потребно је познавање врсте хемикалија и од стране менаџмента и радника, да би процес производње био безбедан", објашњава Вељковић.

Послодавац такође мора да поседује и Акт о процени ризика, а радник мора да прође обуку о коришћењу хемикалија.

Др Владимир Павићевић са Технолошко-металуршког факултета наводи да су у Србији проблем подзаконска акта, уредбе и правилници који имају задатак да омогуће примену основних начела која се наводе у законима.

"Свака озбиљна индустрија би морала да има јасно прописану процедуру у поступању у раду са опасним материјама. Наравно све неопходне делове опреме, почев од маски па до јако озбиљних система за вентилацију који много коштају", каже Павићевић, нагласивши да здравље радника, као и људи који живе око тих постројења, мора бити апсолутни приоритет.

Комплетну документацију и само пословање проверава инспекција.

За неиспуњавање обавеза запрећене су новчане казне за послодавце од 1.000.000 до милион и по динара, а новчано одговарају и одговорна лица.

среда, 04. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње