Због леда на улицама све више прелома – како да паднемо, а да се не повредимо
Температура у минусу донела је лед на улицама и тротоарима. Због тога је и много повреда задобијених приликом падова. Како да се не повредимо када се оклизнемо и паднемо?
Институт за ортопедију "Бањица" данас је дежуран, а велики број пацијената јавио се због повреда задобијених приликом пада.
"До овог тренутка имали смо око 130 прегледа и 20 пријема. То је изузетно велика бројка", каже доктор Бранислав Кривокапић.
Истиче да је највећи број пацијената радна популација, млађе и средње генерације, а мањи број је старијих људи.
"Највећи број прелома је уобичајени прелом ручног зглоба, која је иначе најчешћа траума и код деце и код одраслих, али и велики број прелома доњих екстремитета, тј. скочног зглоба", објаснио је доктор Кривокапић.
Апеловао је на најстарије суграђане да излазе из својих домова само ако морају.
"Са друге стране, за ове млађе, савет је да воде рачуна, да имају адекватну обућу која се не клиза и такође да смање неке спортске активности како би избегли повреде", додао је доктор.
Како да паднемо, а да се не повредимо
Андрија Ђуришић из Џудо клуба "Црвена звезда" дао је савете како да се не повредимо када се оклизнемо и паднемо.
Ђуришић је објаснио како треба пасти уколико нас неко гурне отпозади, али шта да урадимо када кренемо да падамо уназад.
"Рукама се ублажава пад, тј. рукама се повећава површина тела како би ударац у тело био што безболнији. На овај начин се спречавају повреде кичме, главе или рамена", навео је Ђуришић.
Ипак, најчешћи пад када је у питању поледица је пад у страну.
"Треба ногу са стране да испружите и када падате на бок треба да подигнете руку. Ту је честа грешка да се постави шака или лакат, па долази до повреде зглоба, лакта или рамена", објаснио је Ђуришић.
Коментари