Читај ми!

За десет година више од стотину деце повређено пиротехничким направама – МУП очекује измену закона и веће казне

У последњих десет година 102 детета су повређена пиротехничким и експлозивним направама. Двадесет одсто морало је да буде задржано у болници, већина је оперисана због тежине повреда. Из МУП-а очекују измену закона и веће казне.

Наизглед безазлена игра петардама и барутом. Последице, повређена рука - лекари, превијање, изостанак из школе.

"Обично се повреда догоди тако што петарда детету експлодира у руци или се догоди да дете проба да баци петарду па она не експлодира, онда он узме ту петарду и онда дође до експлозие при томе могу да настану различите врсте повреда могу да буду неке мање опекотине, могу да буду мање ране, али у неким ситуацијама долази и до врло тешких повреда шаке где деца остају без делова прстију", рекао је др Ђорђе Крављанац, пластични хирург у Институту за мајку и дете.

У 90 одсто незгода повређени су дечаци. Упркос редовним полицијским и инспекцијским контролама, сваке године, у децембру, иста прича о нелегалној продаји петарди, ватромета и осталих експлозивних предмета.

"Оно што могу да кажем да из године у годину је приметан повећан број пиротехничких средстава али то се види и огледа у нашим поступањима приликом све већих заплена како на просторима где није дозвољена продаја, на отвроеним просторима, као што су бувље пијаце тргови и остала недозвољена места, а у задње две године се кренуло и са интензивним контролама објеката, у којима се легално продаје пиротехника, где и ту наилазимо на одређене незаконитости па и ту пиротехнику одузимамо", навео је Владимир Баковић из Сектора за ванредне ситуације МУП-а.

Нацрт новог закона у процедури

Како наводе из МУП-а, до повреда долази због неправилног руковања пиротехничким и експлозивним средствима и непоштовања упутстава која су на декларацији произвођача.

"МУП је израдио нацрт новог закона о експлозивним материјама, да је он у процедури прописаној за усвајање и да се надамо да ће не само државне институције него и грађански сектор и сви појединци, који су заинтересовани да дођемо до свеобухватног квалитетног решења, на општу добробит и наше заједнице, а поготову најмлађих, учествовати у томе, и да ћемо у врло кратком периоду, односно током следеће године, надамо се, имати закон који ће бити савремен и на неки квалитетнији начин регулисати ову област", додао је Баковић.

Само место и начин коришћења пиротехнике регулисано је Законом о јавном реду и миру, грађани могу пријавити оне који бацају петарде или друге експлозивне предмете.

Апел да се петарде не бацају ни у близини животиња

Из удружењâ за заштиту животиња, моле родитеље и децу, да се уздрже од бацања петарди, поготову у близини животиња.

"Од те буке од пиротехничких средства више од 5.000 паса угине зато што им у тренутку стане срце или су толико уплашени и узнемирени да им после одређеног времена долази до убрзаног срчаног рада и ритма и нажалост они не преживе новогодишње празнике", рекла је Ана Стаменковић, новинарка РТС-а.

За нарушавање јавног реда и мира и угрожавање сигурности грађана паљењем експлозивних направа прописана је казна од 50.000 до 100.000 динара или рад у јавном интересу од 40 до 120 часова. Уколико су три особе или њих више учествовале у томе, прети им и казна затвора од 30 до 60 дана.

петак, 22. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње