Читај ми!

Српски ђаци бољи на ПИСА тестовима, морамо да радимо на примени стеченог знања

Стигли су резултати најпознатијег ПИСА тестирања ђака за прошлу годину одржаног у 183 школе. У читању и науци налазимо се на 40. месту, а у математици на 42. То је напредак у поређењу са 2018. за пет односно четири места. Девојчице су као и у претходним тестирањима биле боље у читању, а дечаци у математици.

На листи је рангирано 87 држава или економија. Прва три места заузимају Сингапур, Јапан и Кореја. Од земаља из региона најбоље су се пласирали Словенци, следе Хрвати. Иза Србије су Црна Гора и Северна Македонија.

 

"Не изненађује што су на врху азијске земље попут Сингапура, Кореје, Јапана. Они су у врху и у другим истраживањима и очигледно да постоји нешто у њиховим образовним системима што они знатно боље раде од остатка света. Кажем, није изненађујуће и они то нису створили за две или три године, већ дугогодишњим радом и вероватно исправном политиком у свом образовању, тако да пуно тога, поготово од Сингапура, можемо да учимо", рекао је гостујући у Јутарњем прогрaму директор Завода за проучавање и вредновање квалитета наставе у Србији Бранислав Ранђеловић. 

У читању и науци налазимо се на 40. месту, а у математици на 42. То је напредак у односу на 2018. за пет односно четири места.

"Битно је оно што ово истраживање и његов контекст дају нама као информацију и што можемо да мењамо даље. Ми јесмо за неколико места, међутим, када будемо урадили детаљне анализе, искористимо не само место и не само податке о знању већ и цео контекст, социоекономски статус, полну структуру, ситуацију у школама, да онда извучемо праве закључке о нашем систему. Словенци и Хрвати су стандардно бољи од нас, то је тако било у свим истраживањима и сада је тако, Македонија и Црна Гора су иза нас. И то јесте један од наших ресурса за даље", објашњава Ранђеловић.

Девојчице боље у читању, дечаци у математици

И на овом тестирању резултати су, као и у ранијим циклусима, показали да су девојчице боље у читању, а дечаци у математици.

"Интересантно је да је систем успео да скоро изједначи постигнуће дечака и девојчица, али ћемо видети будућност јер као што знате наш систем је у овом циклусу ушао у свих шест великих истраживања. Генерално резултати из ранијих година показали су да наши ђаци лошије примењују стечено знање и да не разумеју прочитане текстове, због чега је функционално знање нешто на чему треба да радимо", нагласио је директор Завода за проучавање и вредновање квалитета наставе у Србији.

Сличне закључке смо имали и из других истраживања. Иако су прошле године наши четвртаци били изнад просека у читању и разумевању, нема сумње да су неопходне промене најпре у стандардима, а затим и у програмима, као и у начину рада са децом.

"Не треба ликовати над тиме што су други пали, ми треба да гледамо наш систем, нашу децу и наше образовање и да чак и из лоших искустава других система извучемо добре закључке за нас", каже Ранђеловић.

ПИСА се спроводи од 2000. године у трогодишњим циклусима. Србија је први пут учествовала 2003. године и до сада је то чинила пет пута. У ПИСА тестирању учествовало је 690.000 ученика средњих школа из 81 државе.

"Код нас је то око 6.500 ђака. ПИСА је врло релевантно истраживање и то је тренутно једино истраживање које радимо са петнаестогодишњацима. Сва остала истраживања где уређујемо знања наше деце са знањима њихових вршњака из других система су у основној школи. Тако да нам је ПИСА јако значајна, јако је овај тест цењен као индикатор онога како образовни систем ради и природно је очекивати да сада ауторитети у Заводу и у Министарству седну и из овог извуку закључке и да кренемо у неке корекције које би поправиле стање", сматра директор Завода за проучавање и вредновање квалитета наставе у Србији.

Завод је већ радио на изради стандарда, очекује се да буду усвојени. Након тога је измена програма, и промена рада наставника са ђацима.

"То није брз процес, то неће дати резултате одмах, вероватно неће дати резултате ни у ПИСА 2025, али у оном следећем циклусу, а следећи циклус ће бити 2029. вреди очекивати, после 2025. ПИСА ће бити сваке четврте године. И ми надамо се да ако сада реагујемо да ћемо имати у догледно време боље позиције, не због позиције, већ ће то бити показатељ да су наша деца боља и да ће бити конкурентније на светском тржишту радне снаге", истакао је за РТС Бранислав Ранђеловић.

петак, 27. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње