Читај ми!

Свако пето дете у Србији доживело неки облик сексуалног узнемиравања, траума остаје до краја живота и носи последице

У акцији Европола и Интерпола, пре неколико дана, у више земаља ухапшено је 39 сексуалних предатора. Србија је у тој акцији пружила подршку, али на територији наше земље није било привођења. Из канџи злостављача спасено је троје деце, која су била део ланца трговине људима. У Србији се годишње пријави најмање 400 случајева сексуалног злостављања деце, а све чешће жртве постају и манипулацијом фотографија и снимака уз помоћ вештачке интелигенције. Траума коју деца доживе остаје до краја живота и носи бројне последице.

Једанаест и по година затвора за хранитеља из Шида који је силовао штићеницу – један је од ретких случајева сексуалног злостављања који је добио судски епилог. Тек свако пето дете жртва осмели се да злостављање пријави. Прва баријера најчешће су страх и одсуство подршке најближе околине.

"У нашим случајевима се показало да су кључни били не стручни људи него сама околина и најближи пријатељи који су охрабривали жртве да кажу оно што трпе и ту је заправо за нас био кључ. Зато је важно да свако од нас зна да јесте подршка, без обзира на своје знање", истиче Игор Јурић из Центра за несталу и злостављану децу.

Дете призна да је било жртва тек кад на видело изађу друге последице – анксиозност, депресија, самоповређивање. Када деца постану део ланца трговине људима, проблема је још више.

"У оваквим ситуацијама много је комплексније бавити се пацијентима који су већ направили неку тврду одбрамбену снагу у својој личности, коју треба пробити и тек онда поново пресложити те трауматизоване деривате и црте личности које су измењене за до краја живота", објашњава клинички психолог Душан Вуковић.

У том ланцу, тврде упућени, могу да заврше и деца која побегну од куће. Свако шесто дете које нестане, показују подаци, трпи сексуално злостављање у сопственом дому.

"Морамо да будемо свесни да дете тражи оно што му недостаје у свом окружењу, па је често то недостатак љубави, пажње или слично. Предатори то јако добро знају и јако вешто користе. Зато морам да напоменем, немојмо да осуђујемо децу која беже из својих средина", наглашава Игор Јурић.

"Школе морају бити у приправности да реагују по правилницима"

Деца све чешће постају жртве и у школи. Пријављено је да су у Лозници, Краљеву и на Новом Београду дечаци користили апликације вештачке интелигенције како би ликове другарица из школе убацили у експлицитне фотографије и видео-снимке.

"У року од неколико минута, обичним прегледавањем Инстаграм профила или Тикток профила могу извући фотографије и направити кратак клип, што значи да је могућност злоупотребе јако велика. Школе морају бити у приправности да реагују по правилницима који су им дати, а родитељи морају да обрате много више рачуна шта њихова деца конзумирају од садржаја и да ли је случајно њихово дете потенцијална жртва", истиче стручњак за безбедност деце на интернету Катарина Јонев Ћираковић.

Потпуних података о сексуалном искоришћавању деце нема, али статистика која је позната је црна. Свако пето дете у Србији доживело је неки облик сексуалног узнемиравања, а свако треће неки облик насиља на интернету.

петак, 03. јануар 2025.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње