Читај ми!

Систем "Пронађи ме" - медији прекидају програм и објављују информацију о нестанку детета, сви се укључују у потрагу

За месец дана у Србији ће почети да се примењује систем за узбуњивање у случајевима нестанка деце. У свету познат као "Амбер алерт" у нашој земљи под именом "Пронађи ме", подразумева прекид програма медија како би се у првих 48 сати пренела информација о несталом детету. Само прошле године у Србији се трагало за 1.523. деце, њих 1.518 успешно је враћено кући.

Од првог новембра у потрагу за несталом децом укључујемо се сви. Медији ће у првих осам сати од нестанка објављивати информације важне за потрагу на пола сата. И од мобилних оператера стизаће обавештења о несталој деци која су животно угрожена, отета, имају неки облик инвалидитета, која су млађа од седам година, или им је потребна здравствена нега. 

"У овој првој фази у рад система биће укључени аеродром 'Никола Тесла', аутобуске и железничке станице које имају техничке могућности за то. Наставља се градња система и у другој фази ће бити укључени и други актери - бензинске пумпе, банке, тржни центри, агенције које поседују електронске билборде и сви други", наводи Игор Јурић, оснивач Фондације "Тијана Јурић" и директор Центра за несталу и злостављану децу.

Податке о несталој деци медијима ће прослеђивати Министарство информисања и телекомуникација, након што полиција процени да се тиме неће додатно угрозити деца.

"У ту сврху је изграђена посебна апликација у коју се уносе подаци о том малолетном лицу, као што су име и презиме, изглед тог лица, време и место кад је последњи пут виђено, као и све друге информације које могу допринети његовом бржем проналажењу. Дакле, у тренутку када Министарство информисања и телекомуникација преко тог софтвера односно апликације прими ту информацију он је прослеђује пружиоцима медијских услуга, обавештава и Регулаторно тело за електронске медије", каже Саша Симовић, виши правни саветник РЕМ-а.

Да би српски "Амбер алерт" систем прорадио у новембру недостаје још неколико корака.

"Могу слободно да кажем да је 95 до 96 одсто техничких ствари урађено, очекује се потписивање неких формалних споразума. Није завршена платформа с које ће МУП слати информације везане за покретање самог система, али нема разлога да размишљамо о томе да ће бити померања почетка рада система", каже Игор Јурић. 

Предвиђена је и процедура у случају да неки од медија не поступи у складу с правилником коју је РЕМ већ доставио.

"Као сваки други програмски садржај на њега се примењује и Закон о електронским медијима и део који се тиче санкционисања недозвољеног понашања односно непоштовања обавеза. Значи, самим правилником нису прописане санкције односно казне, али су прописане законом о електронским медијима и РЕМ у случају непоштовања одредби тог правилника спроводи поступак изрицања мера и уколико је дошло до кршења одредби правилника, изриче одговарајуће мере", каже Симовић.

Систем је настао по угледу на оне које примењују Белгија, Чешка, Француска, Немачка, Грчка, Велика Британија и многе друге земље. Настао је у Америци 1996. године након нестанка и убиства деветогодишње Амбер Хагрман из Тексаса.

четвртак, 21. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње